Školský psychológ Plán prevencie šikanovania

„Najdôležitejším výsledkom každého vzdelania je poznanie samého seba.“

Ernst Feuchtersleben

Školský psychológ:

Mgr. Lenka Forgáčová

emailforgacova.majovka@gmail.com

Konzultačné hodiny: po vzájomnej dohode

Mgr. Barbora Priščáková

emailpriscakova.majovka@gmail.com

Konzultačné hodiny: utorok, streda, štvrtok

Hlavným poslaním školského psychológa je poskytovať psychologické služby škole v záujme efektívneho a optimálneho fungovania školy ako systému, s dôrazom na psychické zdravie žiakov a pedagógov v školských podmienkach, a zdravého rozvoja ich osobnosti. Školský psychológ pracuje s celým systémom "škola".

Kedy vyhľadať školského psychológa?

Žiaci :

• Ak sa potrebujete zdôveriť niekomu s problémom;
  • Ak máte osobné konflikty so spolužiakmi, kamarátmi, rodičmi alebo učiteľmi;
  • Ak máte problémy s učením, ako sú napríklad ťažkosti s pozornosťou, sústredením, motiváciou;
  • Ak máte problémy so zvládaním záťaže týkajúcej sa školského prostredia, ako napríklad tréma, stres a strach zo skúšania;

Rodičia:

• Ak sa chcete porozprávať o výchovno – vzdelávacích problémoch dieťaťa;
  • Ak sa chcete porozprávať o optimálnych postupoch pri výchove a vzdelávaní dieťaťa;

Učitelia:

• Ak chcete konzultovať a riešiť výchovné a výučbové problémy žiakov;
  • Ak chcete zlepšiť sociálnu klímu triedy, prípadne spoluprácu medzi vami a žiakmi.

Náplň práce

Všeobecnou náplňou práce školského psychológa je činnosť:

• Preventívna – zameriava sa na predchádzanie vzniku problémov vo výchovno-vzdelávacom procese, zabezpečuje zdravý osobnostný vývin žiakov a učiteľov školy;
  • Identifikačno-diagnostická – poznávanie osobnosti žiaka a identifikácia problémov v učení a správaní, s cieľom odstrániť resp. zmierniť tieto problémy.
  • Intervenčná – uskutočňovanie zmien vo vonkajších vzťahoch medzi jednotlivými subjektmi školy, ale tiež zásah do vnútorného stavu dieťaťa.
  • Poradenská – poskytuje konzultácie žiakom, rodičom a deťom v oblastiach, ktoré majú dopad na výchovno – vzdelávací proces.

Etika práce

Pri svojej práci je školský psychológ viazaný povinnosťou zachovávať mlčanlivosť a riadiť sa Etickým kódexom školského psychológa.

Celé znenie kódexu nájdete na tomto odkaze: http://www.aspsr.sk/skolsky-psycholog/etika-prace

Užitočné odkazy