O škole Dokumenty Zamestnanci školy Rada školy Rada rodičov Bazén Kontakt
Navigácia
Marec 2019 v školskej knižnici - aktivity Akcie v školskom roku 2012/13 Vyhodnotenie Dňa školských knižníc 2012 Ocenenie knihomoľov Marec - mesiac knihy AKTIVITY Pssst! Ticho! Čítame si! Vyhodnotenie akcií - marec 2013 Marec - mesiac knihy - akcie Vyhodnotenie čitateľských aktivít Aktivity v školskom roku 2014/2015 Číta celá Májovka 2015 - vyhodnotenie Marcové čitateľské aktivity 2015 - vyhodnotenie Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2019/2020 Marec 2016 v školskej knižnici Marec mesiac knihy 2017 - aktivity Plán Školskej knižnice Knihomoľ  školský rok 2017/2018 Čitateľská dielňa 2017/2018 NAJZAUJÍMAVEJŠIE PODUJATIE ŠKOLSKEJ KNIŽNICE 2017/2018 Marec 2018 v školskej knižnici - aktivity NAJZAUJÍMAVEJŠIE PODUJATIE ŠKOLSKEJ KNIŽNICE 2018/2019 Najrýchlejší čítač v školskom roku 2018/2019 Svetový deň poézie - 21. 03. 2019 Čitateľský maratón 2019 Gesto pre mesto Plán práce školskej knižnice Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2019/2020 Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2019/2020Fotografie

 

 

 

Školská knižnica KNIHOMOĽ


Motto: - S každou prečítanou knihou si múdrejší -

 

Školské knihovníčky: Mgr. Sylvia Kasenčáková, Mgr. Anna Skladaná

 

Knižničný a výpožičný poriadok školskej knižnice.pdf

 


 

 

Školský rok 2019/2020

 

                      MARTA HLUŠÍKOVÁ - LEN SA TEŠ, PAMPÚCH!

 

Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2019/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Čitateľský maratón 2019    MAREC_MESIAC_KNIHY_2019.docx            

Svetový deň poézie - 21. 03. 2019

Svetový deň poézie oslávili aj žiaci Základnej školy, Májové námestie 1, Prešov

Dňa 20. marca 2019 sa v školskej knižnici uskutočnila interaktívna prednáška o poézii. Hosťami boli PaedDr. Martina Petríková a riaditeľka Matice slovenskej v Prešove Mgr. Slávka Jurková. Poetické májovkárske duše sa zoznámili s viazanou umeleckou rečou pre deti a mládež od čias ľudovej slovesnosti, romantizmu až po súčasnosť. Žiaci prvého a druhého stupňa interpretovali, prednášali  i tvorili v skupinách vlastné umelecké texty. Naši hostia nešetrili slovami chvály a ocenili literárne myslenie a cítenie našich žiakov, ktorí majú blízko k poézii. Milí hostia svojimi knižnými darmi obohatili zbierku kníh v školskej knižnici.

Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Mgr. Júlia Palšová, Mgr. Sylvia Kasenčáková

 

 

Najrýchlejší čítač - vyhodnotenie

1. stupeň

1. Vanessa Laura Fähndrich – 4.C

2. Laura Halahyjová – 3.D

3. Romana Gállová – 4.B

2. stupeň

1. Tamara Šimová – 8.B

2. Marko Polahár – 5.A

3. Hanah Ňachajová – 5.B

Beseda s knihovníkom Univerzitnej knižnice v Prešove

V marci nás navštívil pán knihovník Michal Glevaňák, ktorý miluje svoje povolanie. Porozprával žiakom o tom, ako vznikali prvé písomnosti a prvé knihy. Vyrozprával im životný príbeh Mateja Hrebendu, predstavil J. Gutenberga a v bielych rukavičkách listoval v starej knihe z 18. storočia. Rukavičky si samozrejme vyskúšali aj naši zvedaví žiaci a zažili tak povznášajúci pocit pri listovaní vo veľmi starej a vzácnej knihe.

Ďakujeme!

 

Beseda s knihomoľkou Vanessou zo 4. C

 

 

 

KUK do školskej knižnice      Roald Dahl – Zázračný prst (nová kniha v našej knižnici)

„Ak máš pekné myšlienky, budú ti vyžarovať z tváre ako slnečné lúče a vždy budeš vyzerať pekne.“

(R. Dahl)

Kto by nechcel mať zázračný prst, ktorým by dokázal potrestať zlo a krivdu?...

Naši tretiaci si čítali príbeh o dievčatku, ktoré malo nadprirodzené schopnosti. Vďaka nim porazilo zlo a rozprávka sa skončila šťastne. Sami potom uvažovali o tom, čo by zmenili , poprípade napravili, ak by mali zázračný prst. V rámci tvorivej čitateľskej dielne hľadali najzaujímavejšie vety, charakterizovali postavy a príbeh výtvarne stvárnili vo forme komiksov a ilustrácií.

yes

 

 

KUK do školskej knižnice                    ŽIVOT SLONOV

V knižnici na polici nás upútala malá tenká farebná knižočka s nápadným obalom: ŽIVOT SLONOV. Je na ňom mama slonica v objatí so svojím sloníčaťom. Je to  komiks, v ktorom sa odvíja krásny citlivý príbeh s niekoľkými krátkymi náučnými časťami. Vedeli ste napríklad, že slony majú najväčší mozog spomedzi zvierat? Že sa rozprávajú a používajú 70 rôznych typov zvolaní, ktoré používajú na komunikáciu? V divočine sa dožívajú 70 rokov a väznené slony  o polovicu menej? Ak chcete zistiť viac a porovnať  život inteligentnej a cítiacej  slonice DAISY na slobode a v zajatí, príďte si knižku požičať. Určite budete súhlasiť s tým, že zvieratá nemajú byť väznené pre našu zábavu.

Mgr. T. Simoníková a knihomoli ♥

 

2016/2017

 

Kuk do školskej  knižnice Knihomoľ Pero le Kvet – Chlapec s očami ako hviezdy

Hravý text, ale aj mnohoznačné myšlienky vo výrokoch...

Na polici s knihami sme našli už na prvý pohľad zaujímavú knihu , a preto sme sa rozhodli spoločne si z nej čítať. Motýľ v nej sprevádza chlapca na ceste v rozprávkovom svete. No neostalo len pri čítaní.

Názory našich mladých čitateľov na knihu

  • „Už len jej obal vyzerá zaujímavo. Nemáme síce súdiť knihu podľa obalu, ale lesknúce sa hviezdičky prinútia čitateľa vziať ju bezpodmienečne do ruky. Po jej otvorení zbadáte originálne ilustrácie a ešte lepšie príbehy.

Najviac sa nám páčil príbeh o chrobákovi Truhlíkovi.“

Boli v ňompozoruhodné slovné hračky: „Ak chcem, hravo dokážem prekabátiť kabát, zaretušovať tuš, priškripnúť škripec, stmeliť tmel alebo zlúčiť lúč.“

            Tamara Šimová, Michaela Hnátová  - 7.B

  • „Táto kniha je plná interesantných obrázkov, krátkych príbehov a výrokov. Je vhodná pre menších, ale aj pre dospelých čitateľov. Prečo? Starší čitateľ si nájde ponaučenie už v dávno poznaných príbehoch a mladší sleduje príbeh známych rozprávkových bytostí, pričom tiež hľadá ponaučenie. Kniha je naozaj veľmi pekne ilustrovaná.“

             Šimon Gladiš  - 7.B

  • „ Aj nás v prvej chvíli zaujal obal. Vnútro knihy sa tiež nemá za čo hanbiť, lebo ilustrácie sú nádherné a príbehy oplývajú veľkou originalitou a fantáziou. Táto kniha je určená pre čitateľov rôzneho veku a vzdelania.“

            Peter Haľko, Daniel Lipka – 7.B

Na záver ešte jedna hádanka z knihy : „Môžu kvapkať v plavkách kvapky a môžu plávať v kvapkách plavky?“

 

Kuk do školskej  knižnice Knihomoľ   Až raz budem kapitánom

V našej knižnici sme čítali príbeh o chlapcovi Samkovi, ktorý sníva o tom, že raz bude námorníkom. Samkova mama leží v nemocnici, pretože havarovala s ujom Romanom
na motorke. O Samka sa stará babka, no keď babka odíde na liečenie, starostlivosť o Samka prevezme ujo Roman. Ten mu rozpráva námornícke príbehy a ukazuje hviezdy, pretože skutočný námorník sa dokáže orientovať podľa hviezd. Kupuje mu veľa zmrzliny, aby vydržal zimu na mori. Jednoducho učí Samka námorníckym trikom. Samko má mamu, psíka Maca, babku a uja Romana – má svoju rodinu. Čitatelia, naši štvrtáci, okrem toho, že čítali, vymýšľali aj mená pre členov Samkovej posádky, námornícky pokrik, pesničku a zostavili rozpis služieb a povinností pre posádku.

V knihe nájdete aj recept na babkinu pufkanú kašu (krupicu).

Tak dobrú chuť a pekné čítanie!


Kuk do školskej  knižnice Knihomoľ 

Úžasná kniha pre vás, ktorí máte radi psíkov a psov obrieho  vzrastu, tak ako aj jej autorka, Gabriela Futová! Rozruch v škole na Kavuličovej ulici je príbeh malej prváčky Moniky a jej dvoch čiernych nemeckých dôg - Andyho a Amora. Rozruch vyvolajú v škole, do ktorej chodí Monika, keď sa im podarí dostať sa von cez plot. Čo sa stane, ak sa na triede otvoria dvere a v nich sa objaví psia hlava? To sa dozviete po prečítaní tejto super knižky!

Podobný rozruch sme zažili aj v našej škole, keď  raz ráno vbehla dovnútra fenka kopova, ktorá podľa majiteľky stále hľadá svojho mŕtveho bračeka. Vošla  rovno do VII. A na hodinu dejepisu. Našťastie sme ju spoznali a zavolali majiteľke, ktorá pre ňu rýchlo prišla. Pekný námet na napísanie knihy, čo poviete, kamaráti?

Vaši knihomoli


Kuk do školskej  knižnice Knihomoľ 

Hotovo!

Dočítali sme Hlušíkovej Písmenkovo!

O každom písmenku príbeh poznáme, v kráľovstve AZA Prvého sa vyznáme!

Požičajte si ho aj vy, budete na písmenká experti!

Opäť sme sa v našej školskej knižnici Knihomoľ začítali do jednej super knihy! Písmenkovo alebo Tam, kde pršia výkričníky od spisovateľky Marty Hlušíkovej. Odporúčame vám prečítať si ju a zoznámiť sa s veselými príbehmi písmeniek, ktoré rozpráva sám vládca Písmenkova Az Prvý. Naši kamaráti prváci ho aj ilustrovali. Spoznáte tajomstvá živej abecedy i dobrodružstvá tlačiarenského škriatka.  Máte sa naozaj na čo tešiť!

Vaši knihomoli


Kuk do školskej  knižnice Knihomoľ 

Objavili sme super knihu!  S duchmi je vždy veselo od  Václava Šuplatu. Zapáčil sa nám jej názov a krásne farebné a vtipné ilustrácie. Prečítali sme ju jedným dychom a trocha sme v knižnici aj strašili. Odporúčame  vám, príďte si ju požičať! Táto rozprávková knižka je dôkazom toho, že duchovia skutočne existujú, a že sa ich vôbec netreba báť, lebo je s nimi veselo. J Niekedy až priveľmi. Posúdite sami, ak si knižku prečítate  a zoznámite sa s duchmi: Tlstuškom, Hrajkom, Bojuškom, Zimuškou, Duškou, Mudroškom a ich kamarátkou Ninkou. HUUUUUUUUUU! Už viac neprezradíme!

Vaši knihomoli


Nové knihy v školskej knižnici

Rok čitateľskej gramotnosti je v plnom prúde a my sa veľmi  tešíme z nových kníh, na ktoré vedenie našej školy vyčlenilo nemalú čiastku.  Ďakujeme!  Je to krásny vianočný darček pre čítania chtivé decká. Sme presvedčení o tom, že čím viac čítate, tým lepšie viete čítať. Pozývame vás preto do školskej  knižnice! Príďte nakuknúť a uvidíte, že si vyberiete! Medzi novými knihami je napríklad: najkrajšia detská kniha jari 2015 NOTOTO a strašidelná škola Elvíry Múdrej - G. Futovej, najlepšia a najkrajšia detská kniha roku 2007 Denis a jeho sestry – T. Revajovej, dojímavý príbeh priateľstva Zvon od B. Jobusa, kniha  M. Hlušíkovej Až raz budem kapitánom, Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov, Môj prvý atlas Európy a iné. Tešíme sa na stretnutie v knižnici a nezabúdajte, že kto veľa číta, ten veľa vie!

Knihomoli z Májovky

 

Vyhodnotenie - Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2016.pdf

NAJZAUJÍMAVEJŠIE PODUJATIE ŠKOLSKEJ KNIŽNICE 2016-17.pdf


Májovkári opäť na Čitateľskom maratóne

      Pre rozvoj osobnosti má kniha nenahraditeľný význam. Pomáha poznávať hodnoty, rozlišovať dobro od zla, vzdeláva, rozvíja reč, slovnú zásobu, inšpiruje, ponúka množstvo informácií, vytvára priestor pre tvorivosť, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať.

      LDI – Linka detskej istoty pri SV UNICEF zorganizovala 18.6.2015 už 8. ročník 6 - hodinového čitateľského maratónu. Ako každý rok, zapojili sme sa aj my, májovkári. Čítali sme v školskej knižnici Knihomoľ. Maratón otvoril pán Babinčák – predseda Rady rodičov a naši knihomoli. Po zaznení gongu  začali čítať tí najmenší. Zúčastnili sa aj starší žiaci, dokonca  i naši deviataci. Rekord školy bol prekonaný! Čítalo nás 175. J Teší nás, že minuloročný slovenský rekord padol tiež. Maratónu sa zúčastnilo  až 38 383 čítania chtivých detí. Nešlo však  o lámanie rekordov, cieľom bolo prilákať deti k „obyčajnej knihe.“ 

Mali  sme možnosť vidieť  a obdivovať množstvo krásnych kníh, ktoré si naši žiaci na maratón priniesli. Zistili sme, že  momentálne „ letia“ tieto:  Gabriely Futovej  Nototo a strašidelná kniha Elvíry Múdrej, knihy Jo  Nesba, Braňa Jobusa a Thomasa Brezinu. Pre viacerých sa stali inšpiráciou na prázdninové letné čítanie. Tešíme sa na maratón opäť o rok!

                                                                                                     Mgr. Tamara Simoníková a knihomoli 

                        


 


 

Huráááá! Aj v našej školskej knižnici sme mali Vianoce. Dostali sme krásny darček - nové knihy, po ktorých sme veľmi túžili! Ďakujeme vedeniu školy za toto nádherné prekvapenie a navrhujeme našim spolužiakom a učiteľom, aby sa s nami podelili o vianočné knihy, ktoré si našli doma, pod stromčekom. Stačí vhodiť do škatuľky / Vianočné knihy májovkárov/, ktorá bude vo vestibule, papierik s názvom knihy a svojím menom. Sme zvedaví, aké knihy vás potešili a zistíme, ktoré momentálne fičia!


Ďakujeme!                                                                                                                    Knihomoli a Mgr. T. Simoníková