Školský špeciálny pedagóg

"Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa".

Mgr. Amália Čičillová

cicillova.majovka@gmail.com, + 421 903 238 493

Mgr. Anna Ivanková

ivankova.majovka@gmail.com, + 421 903 238 493

Konzultačné hodiny:

Mgr. Amália Čičillová

utorok - štvrtok 8.00 - 9.30 a po dohode

Mgr. Anna Ivanková

utorok  9.00 - 10.30 a po dohode

štvrtok 9.00 - 10.30 a po dohode

Školský špeciálny pedagóg je pedagogický zamestnanec základnej školy, ktorý vykonáva odborné činnosti so zameraním na špeciálno-pedagogickú starostlivosť:

- diagnostiku,

- prognostiku,

- intervenciu,

- poradenstvo, pomoc i vzdelávanie pre začlenených (integrovaných) žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP).

Žiak so zdravotným znevýhodnením, medzi ktorých možno zaradiť:

• žiaka so špecifickou vývinovou poruchou učenia,
  • žiaka s poruchou správania a pozornosti (ADHD, ADD),
  • žiaka s narušenou komunikačnou schopnosťou,
  • žiaka so zrakovým postihnutím,
  • žiaka so sluchovým postihnutím,
  • žiaka s telesným postihnutím,
  • žiaka s mentálnym postihnutím,
  • či žiaka s nadaním

Špecifické vývinové poruchy učenia, s ktorými sa stretávame v škole najčastejšie sú:

Dyslexia - vývinová porucha čítania

Dysgrafia - vývinová porucha písania

Dysortografia - vývinová porucha pravopisu (gramatiky)

Dyskalkúlia - vývinová porucha matematických schopností (počítanie)

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

Odborná činnosť školského špeciálneho pedagóga na základnej škole je zameraná na štyri oblasti pôsobnosti:

1. Práca so žiakmi

Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvoria:

• priama práca so žiakmi so ŠVVP,
  • intervenčná - zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu vývinových porúch učenia a na rozvoj žiaka vo výchovno -vzdelávacom procese,
  • korekčná,
  • kompenzačná,
  • vyučovanie predmetov špeciálno-pedagogickej podpory RŠF - rozvíjanie špecifických funkcií, TKC - terapeuticko -korekčné cvičenia.

• Na hodine sa venuje rozvíjaniu tej kognitívnej funkcii, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú.
  • Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu žiaka a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
  • Školský špeciálny pedagóg zabezpečuje špeciálnopedagogickú podporu (individuálne alebo aj skupinovo) pre žiakov so ŠVVP, pre rizikových žiakov, pre žiakov zo sociálne znevýhodňujúce prostredia, s poruchami v správaní, podieľa sa na ich výchove a vzdelávaní.
  • Vykonáva reedukácie - ako cielenú stimuláciu funkcií, ktoré sú zodpovedné za rozvoj celého spektra školských zručností: čitateľských, pisateľských, za rozvoj rečových schopností či matematických predstáv.
  • Orientuje sa v diagnózach jednotlivých žiakov, v prognózach ich stavu, v anamnézach (školská, zdravotná a rodinná).
  • Podieľa sa na vytváraní, aktualizácii a realizácii IVVP žiakov so ŠVVP, pripravuje plány ich rozvoja, odporúča a realizuje stimulačné, reedukačné, korekčné, terapeutické programy.
  • Pripravuje deti so ŠVVP na vstup do školy, pomáha pri výbere optimálneho spôsobu ich zaškolenia, pomáha pri procese ich adaptácie na prostredie bežnej školy.
  • Podieľa sa na procese kariérovej prípravy a výbere povolania žiaka so ŠVVP, podporuje rozvoj reálneho sebahodnotenia a reálnych predstáv o žiakovom ďalšom uplatnení sa v živote.
  • Podieľa sa na sociálnom, spoločenskom začlenení žiaka so ŠVVP do rovesníckych skupín.
  • Spolu s výchovným poradcom a triednymi učiteľmi školy sleduje sociálne vzťahy v triedach, pomáha viesť všetkých žiakov k chápaniu a rešpektovaniu odlišností žiakov so ŠVVP.
  • Realizuje orientačné vyšetrenia žiakov, orientačnú špeciálno-pedagogickú diagnostiku, depistáže (často v spolupráci s poradenskými zariadeniami)
  • Podieľa sa na vyhľadávaní a identifikácii žiakov so ŠVVP, ale aj na vyhľadávaní žiakov nadaných,
  • Vykonáva systematické pozorovania problémových, zaostávajúcich a rizikových žiakov na základe spolupráce s triednym učiteľom, pri potvrdení podozrení odosiela žiakov na diagnostiku do poradenských zariadení

2. Spolupráca s pedagógmi

• Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom všetkých triednych i predmetových učiteľov v škole, najmä v oblasti prístupu k žiakom so ŠVVP, v oblasti voľby metód a foriem práce s týmito žiakmi.
  • Metodický vedie a usmerňuje asistentov učiteľa pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP.
  • Pravidelné konzultuje a spolupracuje s triednymi učiteľmi a ostatnými predmetovými vyučujúcimi pri tvorbe IVVP
  • Spolupracuje s výchovným poradcom – riešenie problémov vo výchovno-vzdelávacom procese.

3. Spolupráca s rodičmi

• Individuálne konzultácie - výmena skúseností rodiča a školského špeciálneho pedagóga a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na žiaka a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.
  • Poradenská služba - posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie žiaka so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.
  • Podávanie informácií o integrácii žiaka
  • Konzultácie a poradenstvo pre rodičov ostatných žiakov v triede
  • Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa potreby.

4. Spolupráca s poradenskými inštitúciami

• Spolupráca predovšetkým s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) a s Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP)  - osobná návšteva, telefonická či emailová komunikácia a odborné porady.
  • Spolupráca s ďalšími poradenskými, špecializovanými zariadeniami a inými odborníkmi (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - Oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately; VUDPaP - Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie; Diagnostické centrum, Reedukačné centrum ...).

RSS | Kontakt | Sprá