Dňa 22. marca 2024 sme sa spolu so žiakmi 7.C vybrali pozrieť si SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav) regionálne pracovisko Košice. V tento deň bola možnosť pozrieť si pracoviská SHMÚ na celom Slovensku, vrátane ukážok a odborného výkladu so zameraním na meteorológiu (Prednáška pána Mgr. Pavla Beránka: Ako sa tvorí predpoveď počasia), hydrológiu (Monitoring podzemných vôd, Činnosť Centra hydrologických predpovedí a výstrah, činnosť v čase povodní, prezentácia webstránky, vydávanie hydrologických výstrah), klimatológiu a monitorovanie kvality ovzdušia a vody (Kvalita ovzdušia - sieť NMSKO, smogové výstrahy).
Súčasný svet si nevieme predstaviť bez jednoduchého prístupu k predpovediam počasia prostredníctvom najmodernejších technických aplikácií. 23. marca 1950 bola založená Svetová meteorologická organizácia. Združuje odborníkov, ktorí tieto predpovede pripravujú a práve im a ich kolegom hydrológom je každoročne venovaný Svetový deň meteorológie a Svetový deň vody. Každý rok sa pre tento deň vyberajú nové témy. Tento rok sú to: „V prvej línii proti klimatickej zmene“ a „Voda za mier“ v roku 2024 je príležitosťou pripomenúť si neoceniteľné príspevky Svetovej meteorologickej organizácie pri zlepšovaní nášho chápania poveternostných modelov, klimatických zmien a kľúčovej úlohy, ktorú zohráva pri včasnom varovaní pred prírodnými katastrofami. Nesmieme zabúdať, že verejné zdravie a prosperita, potravinové a energetické systémy, hospodárska produktivita a environmentálna integrita – to všetko závisí od dobre fungujúceho a spravodlivo riadeného vodného cyklu.
Poďakovanie patrí pani Ing. Helene Hlavatej, PhD. za zabezpečenie celého dňa a nadviazanie spolupráce s pracovisko SHMÚ v Košiciach.
Mgr. Mária Čirčová