- KONTAKTY POMOCI
- ODKAZY NA LINKY POMOCI
- PREVENTÍVNE AKTIVITY A PROGRAMY 2024/2025
- PREVENTÍVNE AKTIVITY A PROGRAMY 2023/2024
- ŠIKANOVANIE A KYBERŠIKANA
- PREVENCIA V OBLASTI PORÚCH PRÍJMU POTRAVY
- NA SOCIÁLNEJ SIETI
- GROOMING
- RECEPT NA BEZPEČIE V ONLINE SVETE
- PODPORA DUŠEVNÉHO ZDRAVIA DETÍ
- 7 OTÁZOK, ktoré Vám (rodičom) pomôžu začať rozhovor s dieťaťom o online bezpečnosti
- INFORMÁCIA PRE RODIČOV - ŽUVACÍ TABAK
- VIDEOHRY- STRAŠIAK ALEBO UŽITOČNÝ NÁSTROJ
INFORMÁCIA PRE RODIČOV - ŽUVACÍ TABAK
Deti objavili drogu športovcov, medzi mladými je populárna a užívať sa dá aj počas vyučovania!!!
Žuvací tabak alebo tzv. snus je prášok vo vrecúškach obsahujúci nikotín. Toto vrecúško sa vkladá medzi ďasná a hornú alebo dolnú peru. Následne sa nikotín začne rozpúšťať, môže sa objaviť jemné brnenie, čo znamená, že nikotín začína pôsobiť. Dĺžka pôsobenia jedného vrecúška je rôzna podľa odporúčania daného výrobcu ale jedná sa približne o dobu max 30 minút. Užívanie žuvacieho tabaku navodzuje pocit spokojnosti a uvoľnenia. Pretože si telo časom na nikotín vytvára toleranciu, potrebuje postupne stále vyššie dávky aby bol dosiahnutý požadovaný účinok. Preto sa rýchlo vytvorí závislosť na nikotíne a po jeho vysadení sa dostavia abstinenčné príznaky ako nervozita, depresívne nálady, poruchy spánku alebo príjmu potravy ako nechutenstvo do jedla alebo prílišné prejedanie sa.
Medzi riziká žuvacieho tabaku patrí:
- Obsah nikotínu
- Riziko rakoviny, pier, ústnej dutiny, jazyka, pankreasu a obličiek
- Kazivosť zubov, parodontóza, sfarbenie zubov
- Vysoký krvný tlak
- Riziko srdcových ochorení a náhle mozgové príhody
- Porucha spánku
- Vysoká návykovosť, po vysadení sa objavujú abstinenčné príznaky
- Môže byť bránou k iným drogámV súčasnej situácii je veľmi obľúbený medzi mládežou pre ľahkú dostupnosť aj napriek zákazu predaja tabakových výrobkov maloletým. Žiaci, ktorí užívajú žuvací tabak počas hodiny nemajú možnosť dodržať „bezpečné“ použitie žuvacieho tabaku. Nakoľko počas vyučovacej hodiny častokrát nedokážu dodržať odporúčanú dobu pôsobenia, častokrát tieto vrecúška prehltnú, alebo ich majú výrazne dlhší čas ako je odporúčané, čo im môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka a tráviaceho systému.
Touto cestou by sme chceli vyzvať rodičov k väčšej dôslednosti a kontrole svojich detí, všímanie si ich správania a efektívnej komunikácie ohľadom danej problematiky. Samozrejme my ako škola neustále podnikáme kroky v prevencii a intervencii danej problematiky.
Ako môže rodič zistiť, či žuvací tabak neužíva práve jeho dieťa?
Opakované bývajú zápaly či vyrážky v ústach, žlté zuby, ktoré vznikajú neskôr, potom to môže byť búšenie srdca, nevolnosť až zvracanie alebo úzkostné stavy. Častejšie odpľúvanie, nájdenie vrecúšok s tabakovou náplňou v odpadkoch a pravidelné finančné požiadavky kvôli potrebe zadováženia si tabaku.
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica potvrdil, že žuvací tabak i elektronické cigarety sa v posledných rokoch šíria medzi čoraz mladšími deťmi. Nebezpečenstvo týchto látok vníma v prvom rade v tom, že u väčšiny užívateľov sa rýchlo vyvinie závislosť od nikotínu a v prípade nedostupnosti žuvacieho tabaku, ale aj neskôr v priebehu užívania dochádza k prechodu na fajčenie cigariet.