Novinky

        • Rozlúčka na Mestskom úrade
          • Rozlúčka na Mestskom úrade

          • 26. 6. 2026
          • Deviataci sa v závere školského roka zúčastnili oficiálnej rozlúčky na Mestskom úrade, kde ich prijali zástupcovia mesta. Počas stretnutia žiaci symbolicky uzavreli jednu dôležitú etapu svojho života a zároveň si vypočuli slová povzbudenia do ďalších rokov štúdia. Atmosféra bola slávnostná a príjemná, plná hrdosti, spomienok a očakávaní z nových výziev.

            Po oficiálnej časti nasledoval slávnostný obed, ktorý bol pre žiakov príležitosťou stráviť spoločné chvíle so spolužiakmi a pedagógmi v uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Pri dobrom jedle si zaspomínali na spoločné zážitky, úspechy aj veselé momenty, ktoré ich sprevádzali počas deviatich rokov na našej škole.

            Tento deň bol pre deviatakov významným a emotívnym ukončením ich pôsobenia na základnej škole. Odnášajú si nielen pekné spomienky, ale aj povzbudenie a podporu do ďalšej životnej etapy, ktorá ich už čoskoro čaká.

        • Botanická záhrada v Košiciach
          • Botanická záhrada v Košiciach

          • 26. 6. 2026
          • Deviataci si svoj koncoročný výlet užili naplno. Navštívili Botanickú záhradu v Košiciach, kde mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých rastlín, tropických motýľov a prejsť sa skleníkovými expozíciami. Pre viacerých to bola prvá príležitosť vidieť takú širokú paletu tropických a subtropických rastlín naživo. Po prehliadke záhrady si žiaci vyskúšali aj escape room, ktorá preverila ich logické myslenie, spoluprácu a schopnosť riešiť úlohy pod časovým tlakom. Tímy sa do riešenia hádaniek pustili s veľkým nadšením a ukázali, že spoločnými silami dokážu zvládnuť aj náročné výzvy.

            Výlet bol pre deviatakov príjemným zakončením ich pôsobenia na škole – plný zážitkov, dobrej nálady a spoločných chvíľ, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

        • Tajomstvo farebného hrnčeka
          • Tajomstvo farebného hrnčeka

          • 26. 6. 2026
          • Divadelné predstavenie prinieslo deťom krásny umelecký zážitok. Prostredníctvom veselých piesní, pútavých bábok a zaujímavých rekvizít sa malí diváci vydali na cestu za poznaním zásad zdravej výživy. Aktívne sa zapájali do deja, spievali, smiali sa spolu s rozprávkovými postavičkami, objavovali význam ovocia, zeleniny a zdravých stravovacích návykov.

        • Od vlaku, po plavbe loďou po Bodrogu až k levanduli
          • Od vlaku, po plavbe loďou po Bodrogu až k levanduli

          • 26. 6. 2026
          • Jedného krásneho rána sa žiaci tried 5.A, 5.D a 8.B vydali na nezabudnuteľný školský výlet do obce Streda nad Bodrogom. Naša dobrodružná cesta sa začala na železničnej stanici v Prešove, odkiaľ sme sa pohodlne odviezli vlakom až do cieľa.

            Po príchode náš čakal pestrý program. Jedným z najväčších zážitkov bola plavba loďou po rieke Bodrog, počas ktorej si žiaci mohli vychutnať krásnu prírodu východného Slovenska z netradičnej perspektívy. Nechýbal ani pohľad na významné miesto – najnižšie položený bod Slovenska – Klin nad Bodrogom.

            Po chutnom obede sme sa pešo presunuli do čarovného Levanduľového kráľovstva, kde nás privítala príjemná atmosféra, vôňa levandule a osviežujúca levanduľová limonáda. Žiaci si zakúpili levanduľové suveníry, ktorými potešili nielen seba, ale aj svojich rodičov. Nechýbal ani priestor na oddych a zábavu – niektorí si užívali pohyb na preliezkach, zatiaľ čo iní relaxovali na pohodlných ležadlách.

            Po krásne strávenom dni sme sa plní zážitkov presunuli späť na železničnú stanicu a vlakom sa vrátili do Prešova. Tento výlet bol nielen zábavný, ale aj poučný a všetci sme si z neho odniesli množstvo pekných spomienok.

        • Rozlúčka s predškolákmi z MŠ Zemplínska
          • Rozlúčka s predškolákmi z MŠ Zemplínska

          • 22. 6. 2026
          • Prváci z 1.E triedy svoju intenzívnu celoročnú spoluprácu s predškolákmi slávnostne ukončili na pôde škôlky. Budúci prváci im predviedli ich krásne a dojemné vystúpenie plné tanca, spevu, básní, hier i ukazovačiek. Stretnutie sa potom nieslo v štýle párty ...jedlo sa, hodovalo, tancovalo....bolo čo oslavovať😊 Dlhodobá spolupráca  bola odmenená krásnymi vzniknutými priateľstvami medzi deťmi i pani učiteľkami.

            Predškolákom želáme krásne prázdniny a už sa nich tešíme v septembri na MÁJOVKE!

        • Vzdelávame sa aj za múrmi školy a budujeme vzťahy a naše kurikulum
          • Vzdelávame sa aj za múrmi školy a budujeme vzťahy a naše kurikulum

          • 22. 6. 2026
          • Že sa u nás na Májovke chceme posúvať a vzdelávať v oblasti výchovy a inklúzie, sa nám potvrdilo aj jeden piatkový večer, kedy sme sa pár učiteliek 1. a 2. stupňa, školského podporného tímu a vedúca RCPÚ stretli na zaujímavom podujatí.... ZAIN VEČER.

            Ten bol o škole bez porazenych , inkluzívnom vzdelávaní a vzácnom prístupe k deťom - vzťahom vo všeobecnosti. Hosťami boli lektorky programu Škola bez porazených, Veronika Rabatinová a Martina Balogová @inak_s_detmi , ktoré svojim programom pomáhajú v školstve, ale aj rodičom zvládať náročné situácie s deťmi bez kriku. Prítomný bol aj inovátor a zakladateľ školy ALMA, @juraj_hips a mladá influencerka a pracovníčka s mladými dospelými z gen Z, @sestra_lamiya.

            Okrem výhernej tomboly 😊 sme si odniesli mnohé skvelé tipy, triky a pohľady v danej problematike a najmä povzbudení kráčať vo výchove podľa srdca.

        • Zážitkové čítanie prvákov v knižnici
          • Zážitkové čítanie prvákov v knižnici

          • 22. 6. 2026
          • Sériu zážitkového čítania v krajskej knižnici v Prešove ukončili prváci z 1.E triedy knihou „Králiček Kornel píše príbeh“. Pani knihovníčka sa im s láskou venovala a pripravila pre deti netradičné formy rozboru danej knihy. Deti sa tak na chvíľu stali malými spisovateľmi. Vymysleli názov, obsah a titulnú stranu svojej vysnívanej knihy. Knižnica tak ožila príbehmi o zvieratkách, drakoch, superhrdinoch i princeznách. Ktovie, možno  raz takúto knihu aj napíšu😊

        • Cesta historickým vláčikom do Čermeľa
          • Cesta historickým vláčikom do Čermeľa

          • 22. 6. 2026
          • Žiaci 3.B a 3.C triedy vymenili školské lavice za netradičné sedadlá v historickom vláčiku. Ich cieľom bola známa Košická detská historická železnica.

            Už na stanici v Čermeli deti s nadšením obdivovali historické vozne. Počas jazdy lesom do areálu Alpinka si užívali jedinečnú atmosféru, vietor vo vlasoch a pískanie lokomotívy. Pre mnohých to bol prvý zážitok v takomto type vlaku.

            Najväčším prekvapením a obrovským zážitkom však bolo, keď si deti mohli na vlastnej koži vyskúšať jazdu na skutočnej historickej drezine. Vlastnou silou si vyskúšali, ako sa kedysi železničiari pohybovali po trati, čo vyvolalo množstvo smiechu a radosti.

            Na Alpinke čakala tretiakov skvelá zábava na čerstvom vzduchu. Spoločne si zašportovali, pretekali v hrách. Nechýbal ani zaslúžený piknik a nákup drobných suvenírov na pamiatku.

            Domov sa všetci vrátili plní zážitkov, unavení, ale s úsmevom na tvári. Výlet sa vydaril na jednotku.

        • 🌞 Výlet 2.B a 2.C 🌞
          • 🌞 Výlet 2.B a 2.C 🌞

          • 22. 6. 2026
          • Dňa 9. 6. 2026 sa triedy 2.B a 2.C zúčastnili školského výletu na Alpinke v Košiciach. Deti si užili krásny deň plný pohybu, hier v prírode a spoločných zážitkov.

            Ďakujeme všetkým za skvelú atmosféru a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie! 😊

        • Naša žiačka medzi najlepšími v celoslovenskom finále
          • Naša žiačka medzi najlepšími v celoslovenskom finále

          • 22. 6. 2026
          • Dňa 16. júna 2026 sa na pôde Prešovskej univerzity uskutočnilo celoslovenské finále literárnej súťaže Vízia Slovenska očami mladých. Hlavným cieľom súťaže je podporiť žiakov z marginalizovaných rómskych komunít v tom, aby vyjadrovali svoje názory, postoje a predstavy o budúcnosti Slovenska.

            Medzi dvanástimi najlepšími prácami z celého Slovenska nechýbala ani práca našej žiačky Džesiky Džobákovej. Účasť v celoslovenskom finále je veľkým úspechom a zároveň dôkazom, že mladí ľudia dokážu citlivo vnímať svet okolo seba a otvorene hovoriť o jeho budúcnosti.

            Na súťaž sa Džesika pripravovala pod vedením pani učiteľky Jany Paľovej a pani asistentky Lucie Senčíkovej.

            Našej žiačke srdečne blahoželáme a ďakujeme jej za reprezentáciu školy. Veríme, že táto skúsenosť bude pre ňu povzbudením do ďalšej práce a inšpiráciou pre ostatných žiakov, aby sa nebáli vyjadriť svoje myšlienky a meniť svet okolo seba k lepšiemu.

        • Prvácky výlet
          • Prvácky výlet

          • 21. 6. 2026
          • Krásny, pravý letný deň si prváci z 1.B a 1.C užili na výlete v ZOO v Spišskej Novej Vsi. Získali sme množstvo poznatkov o našich aj cudzokrajných zvieratách. Obdivovali sme tigra, medveďa v chladivom kúpeli, šantivé surikaty, pestrofarebné papagáje, prítulné kozičky... každý si našiel to svoje naj... zviera. Deti sa dosýta vyšantili na skákacom hrade aj preliezkach a užili sme si aj spoločný piknik. 

        • Policajný zbor a dopravná výchova
          • Policajný zbor a dopravná výchova

          • 19. 6. 2026
          • Leto sa nezadržateľne blíži a s ním prichádza čas výletov, dobrodružstiev, hier a väčšej voľnosti. Práve preto je dôležité nezabúdať na bezpečnosť a zodpovedné správanie.Naši štvrtáci sa dňa 18. 6. zúčastnili zaujímavej prednášky s príslušníkmi Policajného zboru na tému dopravnej výchovy. Policajti žiakom pútavou formou vysvetlili, ako sa bezpečne a zodpovedne správať na cestách, či už ako chodci, cyklisti alebo kolobežkári. Pripomenuli im dôležitosť dodržiavania dopravných predpisov, používania ochranných prvkov a všímavosti v cestnej premávke.Ďakujeme príslušníkom Policajného zboru za cenné rady a praktické informácie, ktoré našim žiakom pomôžu prežiť leto bezpečne a bez zbytočných rizík.

        • Exkurzia žiakov na Okresnom súde v Prešove
          • Exkurzia žiakov na Okresnom súde v Prešove

          • 16. 6. 2026
          • Žiaci ôsmeho ročníka našej školy navštívili Okresný súd v Prešove, kde mali možnosť zúčastniť sa verejného súdneho pojednávania. Na vlastné oči sledovali priebeh konania a spoznali prácu sudcu, prokurátora aj advokátov. Uvedomili si dôležitosť dodržiavania zákonov a zodpovednosť, ktorú nesie každý človek za svoje konanie. Zároveň si rozšírili vedomosti z oblasti občianskej náuky a právneho povedomia. Po skončení pojednávania mali žiaci priestor na diskusiu, počas ktorej sa mohli pýtať otázky týkajúce sa priebehu súdneho konania.  

            Exkurzia bola pre všetkých zúčastnených veľmi prínosná a veríme, že podobné aktivity pomôžu žiakom lepšie sa orientovať v bežnom živote a budú ich viesť k zodpovednému správaniu.  

        • Rozprávkový deň v Bachledke
          • Rozprávkový deň v Bachledke

          • 16. 6. 2026
          • V piatok 12. júna 2026 sa žiaci 6. B a 6. C vybrali na dlho očakávaný výlet do Bachledovej doliny. Plní očakávania a dobrej nálady vyrazili autobusom z Prešova, aby spolu prežili deň plný zážitkov, smiechu a objavovania krás prírody.

            Po príchode do Bachledky sa žiaci vyviezli lanovkou, z ktorej sa im naskytli nádherné výhľady na nádhernú prírodu Belianskych Tatier a Zamaguria. Nasledovala prechádzka Chodníkom korunami stromov, ktorý ich priviedol až na vysokú vyhliadkovú vežu. Práve tam si mnohí vyskúšali svoju odvahu. Odvážlivci sa prešli po napnutej sieti vysoko nad zemou a tí najsmelší sa na cestu nadol vydali najdlhším suchým toboganom na Slovensku. Nechýbali nadšené výkriky, úsmevy a množstvo fotografií, ktoré budú ešte dlho pripomínať tento výnimočný zážitok.

            Po dobrodružstve vo výškach sa šiestaci presunuli do Kráľovstva lesa, kde ich čakal svet plný hier, pohybu a zábavy. S nadšením zdolávali preliezačky, lanové atrakcie, drevené domčeky, šmykľavky i rôzne interaktívne prvky. Smiech a dobrá nálada sa ozývali zo všetkých strán a ani na chvíľu nebolo pochýb o tom, že si tento deň naplno užívajú. V Kráľovstve lesa sa z detí na chvíľu stali objavitelia, dobrodruhovia a neúnavní hráči.

            Výlet do Bachledky nebol len príležitosťou na oddych od školských povinností, ale aj na upevnenie priateľstiev a spoločné zážitky, na ktoré budú naši šiestaci ešte dlho spomínať. Domov sa vracali síce unavení, ale s iskričkami radosti v očiach a s množstvom zážitkov, ktoré sa nedajú vložiť do školských zošitov, ale navždy zostanú zapísané v srdciach.

            Nezabudnuteľný výlet pre svojich žiakov zorganizovali triedni učitelia Mgr. Jana Paľová a Mgr. Michal Petro.

            Deň strávený v Bachledke nám opäť pripomenul, že najkrajšie spomienky vznikajú vtedy, keď ich môžeme zdieľať s priateľmi. A práve takým dňom bol aj tento deň – deň plný smiechu, dobrodružstva a nezabudnuteľných okamihov.

        • Exkurzia z fyziky pre žiakov 9. ročníka
          • Exkurzia z fyziky pre žiakov 9. ročníka

          • 16. 6. 2026
          • Dňa 9.6.2026 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili na exkurzii z fyziky. Navštívili dve expozície: Vedecko-technické centrum a Sieň elektrických výbojov. Vo VTC si vyskúšali ukážky z fyziky, mechaniky, z optiky zaujímavé optické klamy a ilúzie 3D a 2D, hlavolamy, zmyslové vnemy. Vyskúšali si svoju šikovnosť a logické myslenie pomocou hlavolamov a očných klamov. V sieni elektrických výbojov si žiaci vyskúšali Van de Graaffov generátor, Faradayovu klietku, plazmovú guľu a prenos elektrického náboja. Pomocou pokusov sa aktívne zoznámili s ochranou pred nebezpečným napätím.

        • Park absolventov Májovky
          • Park absolventov Májovky

          • 16. 6. 2026
          • „Korene zostávajú, aj keď sa cesty rozchádzajú.“

            Pri príležitosti ukončenia základnej školy sadíme, my deviataci, tento strom ako symbol našich spoločných rokov, spomienok, priateľstiev a vedomostí, ktoré sme na Májovke získali.

            Zároveň týmto zakladáme Park absolventov Májovky – miesto, kde bude každá generácia deviatakov zanechávať svoju živú stopu. Tak ako bude tento strom rokmi rásť, bude rásť aj odkaz všetkých absolventov, ktorí prešli bránami našej školy.

            Nech nám pripomína, že hoci odchádzame za novými cieľmi a výzvami, naše korene zostávajú tu – na Májovke. Nech prináša tieň, krásu a radosť ďalším generáciám žiakov a stane sa symbolom spojenia minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Nech tento strom pripomína, že každá generácia odchádza do sveta, no časť jej príbehu zostáva navždy zakorenená na tejto škole.

            Absolventi 2026 🌳

        • Naši turisti
          • Naši turisti

          • 8. 6. 2026
          • Keďže sme si takmer vyčerpali predpísané hodiny záujmových útvarov, s členmi turistických krúžkov sme sa rozhodli podporiť akciu nášho mesta - Dni mesta Prešov , Trojičný jarmok. V piatok 5.6. po vyučovaní sme sa vybrali do centra mesta, prvou skúškou bolo cestovanie  obmedzenou MHD. Naše prvé kroky viedli do židovskej synagógy, kde sa konala krátka komentovaná prehliadka. Rozprávanie p. sprievodkyne bolo veľmi zaujímavé a dojemné spolu s vystavenou fotodokumentáciou z minulého obdobia. Potom sme sa presunuli do centra zábavy - pozreli sme si bohatú ponuku rôznych výrobkov, sledovali hudobný program a obdivovali sme odvážlivcov na zábavných zariadeniach. Krátko pred 18. hod. sme naše spoločné stretnutie ukončili.

        • Tajomstvo chémie
          • Tajomstvo chémie

          • 8. 6. 2026
          • Dňa 4. júna 2026 sa uskutočnil tretí ročník súťaže „Tajomstvo chémie“, určenej pre žiakov ôsmych ročníkov základných škôl. Súťaž prebiehala v modernom chemickom laboratóriu na Strednej odbornej škole gastronómie a služieb, kde si žiaci mohli vyskúšať prácu skutočných výskumníkov.

            Našu školu úspešne reprezentovali šikovní ôsmaci. Výborný úspech dosiahol Teo Malinovský, ktorý získal 1. miesto. Medzi úspešných riešiteľov sa zaradila aj Zuzana Pankuchová, ktorá obstála v silnej konkurencii.

            Súťažiaci riešili zaujímavé úlohy, experimentovali a preukázali svoje schopnosti i nadšenie pre chémiu. Odniesli si nové vedomosti, cenné skúsenosti a množstvo zážitkov.

            Ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom!

        • MINIdigi kampaň na Májovke
          • MINIdigi kampaň na Májovke

          • 8. 6. 2026
          • MINIdigi je celoslovenská kampaň zameraná na výchovu detí k digitálnej miernosti. Naša škola sa do nej v posledný májový týždeň zapojila druhýkrát. Učitelia v spolupráci s rodičmi viedli deti k tomu, aby využívali digitálne technológie s miernosťou, zmysluplne, zodpovedne a pre skutočnú radosť. Preto v tomto týždni pre nich pripravili  rôzne aktivity s témou tohtoročnej kampane – Darujme si čas. Zapojilo sa do nej cca 300 detí z 1. stupňa ZŠ. Žiaci si vybrali 1 výzvu, ktorú sa snažili v danom týždni dodržiavať. K tomu im slúžil aj náramok na ruke s názvom MINIdigi. Taktiež si spoločne vytvorili MINIdigi krabičku s nalepenými  výzvami triedy, do ktorej si deti na čas vyučovania odkladali svoje smarthodinky. V závere týždňa sa po zvládnutí výziev takmer každý stal superhrdinom MINI či Digi.

        • Pre mamky
          • Pre mamky

          • 4. 6. 2026
          • 🌷 Žiaci z 1.B si pre svoje mamky pripravili milé vystúpenie plné piesní, básničiek, tanca a úsmevov. Ďakujeme všetkým mamičkám za ich lásku, starostlivosť a podporu. ❤️

    • Kontakty

      • Základná škola, Májové námestie 1, Prešov
      • sj.majovka@gmail.com    
      • riaditeľka: 051/7701713, 0917399285
        sekretariát: 051/7703128
        jedáleň: 051/7700258
        bazén: 051/7753008
      • Májové námestie 6639/1, 080 01 Prešov
        080 01 Prešov
        Slovakia
      • 36165638
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje