Pytagoriáda - školské kolo
- 22. 12. 2022
Geografická olympiáda - školské kolo
- 15. 12. 2022
Dňa 23.11.2022 sa na školskom kole olympiády zúčastnili žiaci 5. Ročníka , 6. ročníka a 9. ročníka, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky z predmetu geografia. Účastníci súťaže riešili jeden online test s úlohami za 100 b. Časový limit na vypracovanie testu bol 90 minút. Čas vypracovania testu bol kritériom rozhodujúcim o umiestnení v prípade zhodného počtu bodov z testu u viacerých súťažiacich. Test bol zložený z troch častí: monotematickej časti (objavovanie Zeme a vesmíru - najznámejší objavitelia), teoretickej časti (pozostávajúca z úloh zaoberajúcich sa tvarom Zeme, geografickou sieťou, pohybmi Zeme, planétami Slnečnej sústavy, sopečnou činnosťou a najznámejšími sopky sveta) a praktická časť, kde si mali žiaci vyskúšať svoju schopnosť orientovať sa na mape a identifikovať jednotlivé údaje z mapy. Úlohy boli náročné, ale napriek tomu zaujímavé a poučné pre žiakov.
Naši žiaci súťaži v troch kategóriách:
Kategória G
1. miesto Oliver Merkovský 5.D
2. miesto Zuzana Pankúchová 5.A
3. miesto Teo Malinovský 5.D
3. miesto Adam Takáč 5.A
Kategória F
1. miesto Alexis Kaminská 6.A
2. miesto Jakub Dzivý Balucha 6.D
3. miesto Benjamín Bartko 6.B
Kategória E
1. miesto Nela Jánošíková 9.C
Ostatní súťažiaci sa stali úspešnými riešiteľmi v kategórii G okrem dvoch. V kategórii G bolo najviac súťažiacich. Dokopy všetkých účastníkov bolo 25. Prvý traja z každej kategórie postupujú do okresného kola. Treba povedať, že počet bodov bol veľmi vysoký, a preto rozhodol o postupe do okresného kola hlavne čas odoslania odpovedí.
Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa šťastia a úspechov na okresnom kole geografickej olympiády!
Mgr. Čirčová, PaedDr. Kolcunová
Preventívna aktivita zameraná: Internetová bezpečnosť detí a mládeže. Nástrahy spojené s online priestorom. Nenávistné prejavy na internete.
- 9. 12. 2022
Dňa 9.12.2022 sa konala na Májovke preventívna aktivita, ktorá priniesla žiakom dostatočnú informovanosť o nenávistných prejavoch a prehľad hlavných potenciálnych ohrození v digitálnej sieti a spôsobov, ako sa pred nimi chrániť. Dozvedeli sa viac o jednom z najčastejších negatívnych javov na internete o kyberšikanovaní a rozšírili si vedomosti o tomto probléme.
Ďalším osobitným cieľom bolo oboznámiť žiakov o využívaní webových sídel, ktoré sa zameriavajú na šírenie osvety o bezpečnom a zodpovednom používaní internetu a mobilov, o rizikách virtuálneho priestoru a možnostiach získania poradenstva a pomoci.
Osobným cieľom bolo ochrániť žiakov pred potenciálnymi ohrozeniami v digitálnej sieti s prihliadnutím na ich vek a o téme s nimi rozprávať. Preventívnu aktivitu zabezpečil pre Májovku PhDr. Mário Bartko (Asistent koordinátora na regionálnej úrovni Prešov, Oddelenie koordinácie a programov prevencie kriminality).
Spracovala: Mgr. Júlia Palšová – koordinátor prevencie
Advent na Májovke
- 9. 12. 2022
Advent je obdobie príprav. Naši žiaci ukázali šikovnosť svojich rúk. Nakreslili krásne obrázky, uvili krásne vence a adventné ozdoby.
Či už ste veriaci, prísne dodržiavajúci všetky zvyky, tradície aj predvianočný pôst alebo sú štyri týždne pred Vianocami pre vás skôr obdobím, kedy trochu spomalíte a rekapitulujete uplynulý rok, chápať a poznať zmysel Adventu a jeho symbolov nie je na škodu.
Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Pokiaľ ide o tvar venca, nie náhodou je okrúhly. Kruh – bez konca i začiatku, má totiž symbolizovať večnosť. Štyri sviečky reprezentujú štyri týždne Adventu.
Advent sa spomína už v Ríme v 5. storočí, ďalšie zmienky sú zo 6. storočia z Francúzska. Adventné obdobie v tom čase zahŕňalo až šesť nedieľ. Až pápež Gregor I. Veľký (590-604) skrátil adventné obdobie na štyri nedele, čo malo symbolizovať 4000 rokov čakania na Mesiáša. Svoju konečnú podobu však Advent nadobudol až v 8. – 9. storočí.
Adventná doba by tak nemala byť len časom horúčkovitého zháňania darčekov a stresov.
V prvom rade je to o každom z nás, o zastavení sa a rozjímaní. Či už budete premýšľať o Bohu, alebo „len“ o dobre ako takom a túžbe byť lepším človekom, má to nepochybne veľký zmysel, obzvlášť počas vianočných sviatkov.
Autor textu: Mgr. Marián Škripko
Foto: Mgr. Júlia Palšová
Svätý Mikuláš
- 6. 12. 2022
Celý kraj sťa striebro svieti.
Príď, Mikuláš, prosia deti.
Chytro sadaj na sane,
v školičke ťa čakáme.
Ukážeme ti čo vieme,
rozprávočky rozpovieme,
prednesieme pekný verš,
nakreslíme čo len chceš.
Nič to zato, že sme malí,
statočne sme pracovali.
Ponáhľaj sa, Mikuláš,
ponáhľaj sa medzi nás.Na základe legendy o troch chudobných dievčatách sa zrejme odvodzuje ľudový zvyk v niektorých krajinách obdarúvať sa na sviatok tohto svätca drobnými darčekmi. Zvyk obdarúvať deti vznikol v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Severnej Ameriky. Do červeno-bieleho plášťa ho v rámci predvianočnej reklamnej kampane obliekol koncern Coca-Cola. Postupom času sa Mikuláš (v angličtine Santa Claus) stal viac-menej reklamnou figúrkou, ktorá má so svätcom z Myry iba málo spoločného.
Terajší nedokonalý svet potrebuje veľa dobra, pokoja, radosti a lásky. Dnešným dňom boli všetci pozvaní k tomu, aby tak ako svätý Mikuláš ukázali, že šírenie dobra je naozaj radostné, šťastie nákazlivé. Obliekli sme sa do bielych, svetlých farieb, ozdobili sa ako anjelici. Posúvať svojou kvapkou dobra svet k lepšej budúcnosti, byť Mikulášom pre druhých, pomáhať i súcitiť s inými to bolo cieľom dnešného dňa.
Autor textu: Mgr. Marián Škripko
Foto: Mgr. Júlia Palšová
Vedecký kuriér Enviro - Neprestávaj oxidovať! /Sila železnanov pri čistení vôd
- 5. 12. 2022
V rámci Noci výskumníkov 30.9.2022 sme sa zapojili spolu so žiakmi z krúžku Chémia Hravo do projektu Vedecký kuriér Enviro - Neprestávaj oxidovať! /Sila železnanov pri čistení vôd. Aktivitu sme realizovali počas krúžku 15.11.2022.
Hľadali sme odpovede na otázky: Viete, že odpadová voda prechádza množstvom procesov, ktoré ju čistia od baktérii, vírusov, ale aj liečiv a iných chemikálií? A už ste počuli, že nato využívame formu železa? Zistili sme ako je na tom čistota vody v našom okolí a vyskúšali sme z nej odstrániť nečistoty pomocou vedeckého kuriéra.
Podarilo sa nám odpovedať na všetky tieto otázky. Ukázali sme si a vysvetlili, čo je to pH papierik a vyskúšali sme si pomocou neho zmerať pH pripravených roztokov z donesených vzoriek vôd- dažďovej vody a vody z kohútika s prídavkom hliny. Pri druhom pokuse sme si pripravili živnú pôdu pre baktérie, ktoré sme na konci pozorovali ešte pod mikroskopom. Touto aktivitou sme dokázali prepojiť viacero predmetov dokopy- chémiu, geografiu a biológiu.
Žiakom sa tieto aktivity z vedeckého kuriéra veľmi páčili a už teraz sa tešíme na vedeckého kuriéra ďalší rok.
Mgr. Mária Čirčová
Všetkovedko
- 5. 12. 2022
Dňa 30.11.2022 si žiaci druhého až štvrtého ročníka porovnali sily v súťaži Všetkovedko. Úlohy boli pre žiakov zaujímavé a zábavné. Najneskôr v stredu 21.12.2022 budú na stránke www.vsetkovedko.sk v časti Tvoj Všetkovedko/ Získaš titul Všetkovedko? výsledky jednotlivých súťažiacich. Na prihlásenie k výsledkom použijú žiaci kód, ktorý majú nalepený na teste, ktorý si po súťaži brali domov. Do 11.1.2023 môžu učitelia aj žiaci reklamovať výsledky.
Našim žiakom prajeme mnoho úspešných riešiteľov.
Zodpovedné: Šoltisová, Brezinová