Vodná nádrž Starina je v rámci Slovenska najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu a dokonca je jednou z najväčších umelých zásobární pitnej vody v celej Strednej Európe.
Starina - významný zdroj pitnej vody, platia tu prísne pravidlá správania sa (I. a II. stupeň hygienickej ochrany).
Dňa 22. 3. 2024 sa žiaci 8.A, 8.B, 8.C triedy, vďaka p. uč. PaedDr. Kolcunovej a Ing. Kecerovej, mohli pozrieť na tento unikát zblízka.
Hneď na začiatku nás privítali zamestnanci, zodpovední za bezproblémový chod zásobárne, podali informácie, sprevádzali počas našej návštevy a ochotne odpovedali na naše zvedavé otázky.
Po prekonaní viac ako tisícky schodov popod nádrž (40 m) sme sa ocitli pri lieviku. Naskytol sa nám úchvatný pohľad do jeho vnútra (40 m) a na priehradu v celej jej kráse.
Dozvedeli sme sa, že je navrhnutá na tisícročnú vodu. Bežné vodohospodárske stavby sú dimenzované na storočnú vodu. “Ide o vyšší stupeň bezpečnosti,“ zdôraznil pán, ktorý nás sprevádzal. Ak by sa priehrada pretrhla, do Humenného by prívalová vlna vo výške 6 až 7 metrov pritiekla do dvoch hodín.
Vodná nádrž má objem 59,8 mil. m³ vody a rozprestiera sa na ploche 311,4 ha, priehradný múr má výšku 50 m, dĺžka hrádze je 345 m, šírka 7 m. Bola vybudovaná v rokoch 1981 až 1988 pre zásobovanie regiónu východného Slovenska (najmä Prešova a Košíc) pitnou vodou. Jej výstavbe predchádzalo vysťahovanie 7 dedín z dôvodu ochranného pásma zdroja pitnej vody nad nádržou v 70. rokoch 20. storočia. Išlo o tieto rusínske obce: Dara, Ostrožnica, Ruské, Smolník, Starina, Veľká Poľana, Zvala.
Po ukončení obhliadky priehrady sme navštívili skanzen, nachádzajúci sa v centre mesta Humenné.
Ďakujeme za zaujímavú exkurziu!