Dňa 27.9.2022 sa uskutočnila biologicko-dejepisno-geografická exkurzia pre žiakov 9.A a 9.B . Cieľom exkurzie bolo spoznávať historické, prírodné a kultúrne pamätihodnosti oravského regiónu. Počas exkurzie sme si pozreli zachovalý, rozsiahly Oravský hrad, ktorý sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Kedysi bol sídlom Oravskej župy. Vznikol v 13.-tom storočí. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné stavby renesančného obdobia.
Po prehliadke hradu sme sa plavili loďou Oravskej galérie „OG SLANICA“. V prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova umenia, ktorý vznikol ako pozostatok zaplavenej obce Slanica, sa nachádza slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí. Uprostred Oravskej priehrady na ostrove sú lokalizované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Počas plavby loďou nás zaujal aj tzv. Vtáčí ostrov ktorý je v súčasnosti významným hniezdiskom veľkého množstva čajok smejivých a bielohlavých.
Popoludní sa žiaci autobusom prepravili do Múzea Oravskej dediny-skanzen Zuberec, ktorý je umiestnený v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.
PaedDr. Drahoslava Bučeková, Mgr. Mária Čirčová