Aj keď sú už deviataci na konci svojej cesty na základnej škole, stále sa v nich ukrýva hravé dieťa, ktoré rado tvorí a pracuje - rozdeľovanie slov do jazykov, z ktorých boli prebraté do angličtiny.
Tak nech im to ešte chvíľu vydrží.
Mgr. Šebejová
Aj keď sú už deviataci na konci svojej cesty na základnej škole, stále sa v nich ukrýva hravé dieťa, ktoré rado tvorí a pracuje - rozdeľovanie slov do jazykov, z ktorých boli prebraté do angličtiny.
Tak nech im to ešte chvíľu vydrží.
Mgr. Šebejová
Žiaci 2.D triedy navštívili výstavu, ktorá je inštalovaná v PKO Šváby „Výstava hradov a zámkov“. Drevenou bránou žiaci vošli do výstavnej siene a zrazu sa premiestnili do 18. – 19. storočia a obdivovali hrady a zámky na Slovensku aj v Čechách. S veľkým obdivom prechádzali okolo modelu mesta Prešov z 18.storočia, spoznali aj Prešovskú kalváriu. Očaril ich hrad Šariš, hrad Karlštejn aj kaštieľ Borša. Žiaci počas prázdnin môžu navštíviť spolu so svojimi rodičmi ozajstné hrady a zámky a zažiť neopakovateľné chvíle. Odmenou im bolo stretnutie s autorom týchto hradov a zámkov pánom Milanom Babejom Kmecom, ktorý žiakom porozprával o svojom nevšednom koníčku a neodmietol ani spoločné fotografovanie.
PaedDr. Marta Turóciová
17. máj 2024 bol pre žiakov 6.B a 6.C výnimočný. Prvou zastávkou ich cesty na Šarišský hrad bol Archeopark. Priblížil nám jeho históriu už v podhradí. Pozreli sme si dom sedliaka, krásnu strážnu vežu, či budovu hospodára z obdobia stredoveku. Po mierne náročnom výstupe na hrad, ktorí sme zvládli bez problémov, si žiaci vyskúšali lukostreľbu, hradný šach, človeče a iné aktivity. Ich cieľom bolo nielen zabaviť sa, ale získať nové vedomosti o histórii hradu. Tie sme nadobudli pri prehliadke muzeálnej časti hlavnej bašty. Samozrejme nechýbalo opekanie rôznych dobrôt a hradný bufet. Rozišli sme sa s príjemným pocitom a odhodlaním, že sa na tieto miesta ešte niekedy vrátime.
Mgr. Jozef Čekan
14. mája 2024 sme sa zúčastnili okresného kola súťaže Medzníky druhej svetovej vojny. Vyhlasovateľom súťaže bol Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Náš tím tvorili: Laura Halahyjová, Patrik Lech, Dominik Tirdil. Na súťaž nás pripravovala naša triedna učiteľka Mgr. Jana Paľová.
Súťaž bola náročná, pozostávala z troch tematických okruhov:
1. okruh – 2. svetová vojna v Európe a vo svete;
2. okruh – Slovensko počas 2. svetovej vojny a SNP;
3. okruh – SNP v regióne, karpatsko-duklianska operácia, oslobodenie.
Úlohy boli rozsiahle, mali niekoľko úrovní. Museli sme napísať množstvo údajov, faktov, mien, dátumov, rokov, krajín, charakterizovať pojmy, vyjadriť názor atď. Počiatočnú neistotu vystriedala aktivita a spolupráca. Mali sme čo robiť, aby sme všetko stihli v stanovenom limite. Našťastie nám organizátori pripravili občerstvenie, a tak sme to nakoniec všetko zvládli.
Po skončení testu z nás odpadla nervozita a pri prezeraní rôznych historických materiálov v priestoroch Posádkového klubu, kde sa súťaž konala, sme prišli na iné myšlienky. Keďže porota mala veľa práce s opravou a vyhodnocovaním rozsiahleho testu, výsledky sme sa dozvedeli až na druhý deň. Získali sme 172 bodov a tešili sme sa, že sa nám podarilo zvíťaziť.
Dúfam, že počas prípravy na celoštátne kolo sa dozvieme ešte veľa zaujímavých informácií, pretože si uvedomujeme význam poznávania minulosti. Vážime si historický odkaz našich predkov, ktorí sa zapojili do Slovenského národného povstania, aby nám vybojovali slobodu a zabezpečili lepšiu budúcnosť. Vieme, že históriu už nezmeníme, ale poučiť sa z nej môžeme, pretože „tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení zažiť ju znova“.
Dominik Tirdil (9. B)
Naši deviataci z tried 9.B a 9.C navštívili dňa 16. mája KPOH v Prešove, oddelenie inojazyčnej literatúry. Získali pár nových informácií o vzniku tejto knižnice. Dozvedeli sa viac aj o možnosti vypožičať si rôzne cudzojazyčné knihy. V prípade potreby a záujmu je tu pre nich k dispozícii nielen anglická tvorba, ale aj nemecká, či francúzska. Veríme, že návšteva niektorých zo žiakov oslovila a určite sa tu v blízkej budúcnosti vrátia.
Vyučujúce ANJ J. Foľtová, L. Šebejová
V utorok 14. mája 2024 sa v priestoroch DJZ v Prešove konala regionálna súťaž v rétorike. Našu školu reprezentovali Sofia a Xénia z 8.D a Daniel z 8.B. Súťažiaci mali v dvoch kolách predviesť svoje rečnícke umenie. Porota prísne hodnotila všetky aspekty rečníckeho prejavu. Teší nás, že Daniel svojím vystupovaním zaujal porotu a získal 3. miesto. Srdečne blahoželáme.
Mgr. Magda Gombárová
MILIÓNY DETÍ ZASPÁVAJÚ KAŽDÝ VEČER HLADNÉ.
Vojny, klimatická kríza a prírodné katastrofy, za ktoré nemôžu, spôsobili, že ich taniere ostávajú prázdne. Aj prispením májovkárov do zbierky MODRÝ GOMBÍK sa to pomôže zmeniť. Z podvýživy sa dokáže vyliečiť až 99% detí. Prostredníctvom výživových programov UNICEF zachraňuje milióny detských životov.
Zo srdca vám, všetkým májovkárom, ďakujeme.
Žiacky parlament
14. máj Hrdej školy bol špeciálny neuveriteľnou udalosťou plnou nadšenia a pýchy zo slovenského hokeja. Žiaci a učitelia prišli do školy oblečení vo svojich hokejových dresoch, so zástavami a hokejovým vybavením, pripravení ukázať svoju oddanosť a vášeň k tomuto športu. Takýto deň nie len posilňuje športového ducha, ale aj pocit národnej pýchy a jednoty medzi žiakmi a učiteľmi, ale tiež podporuje zdravý životný štýl a tímovú prácu.
Ďakujem všetkým, že ste súčasťou Hrdej školy.
Mgr. Júlia Palšová
Aj tento rok sme sa zapojili do najstaršieho futbalové turnaja pre žiačky a žiakov I. stupňa, McDonald´s cupu. Tento rok je to jubilejný 25. ročník. V silnej konkurencii sme sa prebojovali do finále okresného kola, kde sme obsadili pekné 3. miesto. Tím tvorili: Marko Stoják, Jozef Cvanciger, Stanislav Harčár, Adam Kakaščík, Alex Šinglár (4. D), Filip Jaš, Martin Vansáč (4. A), Alica Kažimírová (4. C), Michaela Ondášová, Sebastián Michalik (4. E).
Aktualizovali sme modul Koordinátor prevencie
11. mája 2024 sme cestovali do Košíc do Botanickej záhrady UPJŠ.
Najprv sme sledovali malé i väčšie rybky v akváriu, potom morskú raju, ako sa predvádza - pláva, žmurká, rozpráva a oddychuje v piesku na dne akvária. Úchvatná bola prechádzka medzi tropickými a subtropickými rastlinami i stromami, no rôzne druhy kaktusov nám úplne vyrážali dych. Nádhera!
V záhradnom altánku sme si trochu oddýchli, najedli sa aj napili a pešo sme pokračovali do historického centra obdivovať zrekonštruovanú spievajúcu fontánu. Aj tu sa nám tajil dych - opäť konštatujeme nádhera!
Poobede nás čakala cesta vlakom do Prešova. Znova sme prežili príjemnú sobotu v spoločnosti milých spolužiakov a kamarátov.
Vedúce turistických krúžkov: M. Gombárová, A. Taišová
V dňoch 3. 5. 2024 a 7. 5. 2024 nás navštívili odborníčky na zdravú výživu z RÚVZ v rámci osvetového projektu na osvojenie si zásad zdravého životného štýlu u žiakov mladších ročníkov.
Do projektu boli počas roka zapojené triedy 3.A, 4.D a 5.A. Žiaci boli priebežne hravou formou motivovaní k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom, a aby sa podporil ich záujem o pohybové aktivity.
Ing. S. Kecerová, Mgr. D. Marcinčinová, Mgr. M. Štefaňáková
Naši deviataci dňa 12. 4. 2024 mali možnosť navštíviť najznámejšie koncentračné tábory v Poľsku - Osvienčim a Brezinka a oboznámiť sa priamo na mieste s ich krutými tajomstvami. Na vlastné oči si prezreli to, čo sa učili na hodinách dejepisu.
Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu a genocídy asi 6 miliónov európskych Židov, Rómov, ruských a poľských väzňov, homosexuálov a ďalších nepriateľov národného socializmu.
Počas exkurzie žiaci navštívili aj historické centrum Krakova s nádhernými pamiatkami a architektúrou, a nevynechali ani prekrásny zámok Wawel.
Ing. S. Kecerová, PaedDr. D. Bučeková, Mgr. J. Paľová
To boli špeciálne aprílové dni Hrdej školy, v ktorom sme spoločne poukázali na skutočnosť, že starať sa o svoju dušu je rovnako dôležité, ako sa starať o svoje telo. Objímali ste sa, oznamovali si komplimenty, chodili do prírody, objímali stromy, meditovali, cvičili jogu, vyfarbovali mandaly, relaxovali, snažili sa o pestovanie a rozvíjanie kamarátskych vzťahov, vyrábali nezábudky a motýle ako symboly "duševného zdravia".
Ďakujem všetkým, že ste súčasťou Hrdej školy.
Mgr. Júlia Palšová
Úprimne poďakovanie za úsilie a nadšenie v projekte Deti a Architektúra patrí víťazovi za Cenu Geotechnik SK Tomášovi Čubovi z triedy 7.D, ktorý pracoval pod vedením Mgr. Kataríny Cvanciger.
Návrh zelenej mestskej štvrti bol mimoriadne dobre vypracovaný a jasne vyjadroval porozumenie pre udržateľnú architektúru a ochranu životného prostredia.
Výtvarná práca pripomína, aký dôležitý je hlas detí pri tvorbe našich mestských plánov a ako môžeme prostredníctvom spolupráce dosiahnuť skutočné pozitívne zmeny.
Viac informácií: https://www.detiaarchitektura.sk/rocniky/2023
Zapísala. Mgr. Júlia Palšová, koordinátor projektu
Keďže žiaci v 3. F triede sú tohto roku bádateľmi a nedávno sa učili o rodnom meste, tak sa rozhodlo, že si urobia objavovací deň a vydajú sa po stopách najvýznamnejších historických pamiatok v centre Prešova. Triedna učiteľka im pripravila plán s rébusmi, hádankami a šiframi, ktoré ich postupne vedli k jednotlivým pamiatkam a ich histórii. Bádatelia teda spoznali Bosákov dom, Veľkú aj Neptúnovú fontánu, trojičné Mariánske súsošie, Carafovu pamätnú tabuľu, 49. rovnobežku, Floriánovu bránu, bývalú Mestskú radnicu, sochu Strážneho anjela, historické divadlo DJZ a nakoniec aj zvnútra vežu a zvonicu v konkatedrále sv. Mikuláša. Výstup na ňu bol pre niektorých bátateľov výzvou, no zvládli ju všetci výborne. Odmenou im bol prekrásny a očarujúci výhľad na celý Prešov a jeho okolie. Na veži navštívili aj zvonárovu izbu, zblízka videli a počuli silu a veľkosť štyroch zvonov v zvonici. Bádateľský deň vyšiel skvele, o čom svedčili aj radosťou naplnené zvedavé oči malých objavovateľov.
Tr. uč. Mgr. K. Štvartáková, D. Tomková a žiaci 3. F triedy
V pondelok 22.4.2024 sme si na škole pripomenuli Deň Zeme zaujímavými aktivitami na prvom aj druhom stupni.
Žiaci druhého stupňa mali prednášky s odborníčkou z SHMÚ Košice p. Ing. H. Hlavatou, PhD., tvorivé dielne s lesnými pedagógmi, diskutovali o chemizácii vody formou rovesníckeho vzdelávania, pozreli film s tematikou problému s plastami a žiaci 9.C vyzbierali v okolí aj množstvo odpadkov.
Pre nepriaznivé počasie sa pre ostatné triedy upratovanie okolia školy presúva na vhodnejší termín.
Dôraz sa kladie na separáciu odpadu, ku ktorej vedieme žiakov všetkých ročníkov.
Zapojili sme sa aj do environmentálnej súťaže.
Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Koordinátor ENV Ing. S. Kecerová , Mgr. M. Čirčová
Deň Zeme na našej škole Spoločne tvoríme krajšiu Zem.
Žiaci prvého stupňa sa počas Dňa Zeme zapojili do rozmanitých aktivít. Každá trieda mala svoje úlohy. Každý žiak prispel k vytvoreniu atmosféry zameranej na ochranu životného prostredia a našej planéty. Prváci sa venovali výrobe čeleniek s logom zemegule, druháci sa zase pustili do maľovania a vytvárania modelov našej planéty. Tretiaci sa zamerali na myšlienku, čo by nám Zem mohla odkázať. Štvrtáci sa prejavili tvorivosťou v tvorbe básní venovaných Dňu Zeme. Vo vestibule školy čakala na žiakov ďalšia úloha. Pod heslom: „Len spoločnými silami vytvoríme krajšiu Zem" mohli žiaci prispieť k vytvoreniu makety Zeme, na ktorú každý žiak prilepil svoju vytvorenú guľôčku z krepového papiera. Výsledkom bol pestrý a farebný svet, ktorý pripomína, že každý z nás má podiel na kráse a ochrane našej planéty. Všetky triedy boli odmenené pochvalným listom za aktívne zapojenie sa do tejto krásnej aktivity. Každý žiak si odniesol domov nielen drobnú odmenu, ale aj vedomosť, že spoločnými silami sme vytvorili niečo výnimočné a že ochrana našej Zeme je záväzkom každého z nás nielen počas tohto sviatočného dňa, ale každý deň.
Mgr. Sobotová, Mgr. Tureková
Dňa 24. 4. 2024 si žiaci 2. D triedy na hodine anglického jazyka pripomenuli Deň Zeme. Druháci sa rozprávali nielen o ochrane životného prostredia, ale aj o tom, čo trápi našu Zem. Jedným z veľkých problémov je aj úbytok pôdy, na ktorej sa dá pestovať. Žiaci sa preto zapojili do aktivity, pri ktorej nepotrebovali žiadnu pôdu. Pokúsili sa teda zasadiť a vypestovať fazuľu bez jej použitia. Do sklíčok na zaváranie postupne vložili fazuľky, servítku a zaliali to vodou. V najbližších dňoch budú počas vyučovania pozorovať, ako im tie rastlinky vyrastú. Deťom sa daná aktivita veľmi páčila. Okrem anglických slovíčok pri pracovnom postupe si v rámci medzipredmetových vzťahov upevnili vedomosti aj z prvouky a matematiky pri sadení a počítaní fazuliek.
Spracovala: Mária Sontagová
V stredu 10. 4. 2024 sa žiaci 6. a 8. ročníka zapojili do okresného kola súťaže Pytagoriáda a zmerali si sily v riešení matematických úloh s rovesníkmi z iných škôl. V tomto súboji bystrých myslí a rýchlych prstov sa väčšine zúčastnených žiakov podarilo zaradiť medzi úspešných riešiteľov. Výborný výsledok dosiahla Katarína Repková, žiačka 8.A, ktorá sa umiestnila na delenom 7. - 8. mieste.
Ďalší úspešní riešitelia:
Adam Takáč - 6.A
Teo Malinovský - 6.D
Marián Burza - 8.D
Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.
Mgr. Adela Graca
Powered by aSc EduPage