Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Tento školský rok sme sa rozhodli zapojiť s triedami 7.A, 7.B, 8.A, 8.B a 8.C prostredníctvom organizácie Koľko Lásky o.z. do projektu „Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?". Myšlienkou tohto projektu je prinášať seniorom radosť a vytvoriť im krajšiu "jeseň života" práve v tomto predvianočnom období, kedy celé Slovensko pripravuje krásne vianočné darčeky. Žiaci spolu s triednymi učiteľkami zabalili spolu 18 krabičiek, ktoré budú doručené do zariadení pre seniorov a denných stacionárov. Každý prispel s malou troškou za účelom spríjemniť seniorom vianočný čas. Bez vás, rodičia, žiaci a triedny učitelia, by sa tento projekt nedal zrealizovať. Preto Vám ďakujeme, že pomáhate. Triedne učiteľky 7.A, 7.B, 8.A, 8.B a 8.C
Vianočné krabičky pre seniorov
- 5. 12. 2024
Blížia sa najkrajšie sviatky v roku - Vianoce. Vianoce sú o rodine, pokoji, radosti a hlavne o láske. O láske človeka k človeku, o ľudskosti. Aj tento rok sa náš školský klub detí už tradične zapojil do celoslovenského projektu "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok". Cieľom bolo potešiť seniorov počas vianočných sviatkov darčekom. Niekedy je tento darček jediný, ktorý pod stromček dostanú.
V štrnástich oddeleniach pani vychovávateľky s deťmi spoločne krabičky zabalili, pripravili a zároveň vytvorili krásne pozdravy, ktoré už tretí rok potešia seniorov. Poďakovanie patrí hlavne rodičom a ich deťom, že neváhali ani chvíľu a s veľkou chuťou sa zapojili do tejto milej vianočnej tradície.
V tomto roku sa nám podarilo pripraviť a zozbierať 100 krabičiek, ktoré budú doručené do zariadení pre seniorov a denných stacionárov.
Vaše pani vychovávateľky
.
- 4. 12. 2024
Vianočný stromček
- 4. 12. 2024
Náš školský klub sa aj tento rok zapojil do zdobenia vianočných stromčekov v meste. Do akcie sa zapojili deti a vychovávateľky Mgr. Drabová, Mgr. Gorylová, Greplová, Ing. Kočiková, Mgr. Kostrábová, Mitaľová, Olszynská, Mgr. Vertaľová, Žižková
Dramatická výchova v divadle Viola
- 28. 11. 2024
Kreatívny a inšpiratívny dramaticko - náučný workshop pod názvom: „Koho by to napadlo, kde všade je divadlo!“ mali možnosť zažiť žiaci 2.C a 4.A triedy.
V utorok 12.11.2024 sa obe triedy v rôznych časových intervaloch zúčastnili workshopu v divadle Viola v Prešove. Programom nás sprevádzala skúsená pani režisérka, vynikajúca pedagogička a aktívna recitátorka pani Mgr. Soňa Pariláková, PhD. Svojím majstrovstvom naše deti vtiahla do deja krásneho príbehu o priateľstve, ktorý sami tvorili. Napriek tomu, že to bolo dvojhodinové aktívne "hranie", vôbec čas nevnímali, pretože dramatické a hravé aktivity, ktoré si mohli na vlastnej koži vyskúšať boli natoľko fascinujúce a zaujímavé, že si ani neuvedomili ako skoro sa ich zážitkový čas v divadle skončil.
Ďakujeme divadlu Viola za tvorivý dramaticko–náučný čas, ktorý nám dovolil byť hercami. Veríme, že si podobný zážitok niekedy opäť zopakujeme. Nové dramatické prvky a nadobudnuté vedomosti a skúsenosti s divadlom si určite radi vyskúšame na hodinách čítania.
Žiaci 2.C a 4.A triedy, tr. p.učiteľky: A. Briešťanská, D.Marcinčinová a p.asistentky D. Tomková a D.Kiseľová
Olympiáda v nemeckom jazyku
- 28. 11. 2024
Dňa 12.11.2024 si najlepší nemčinári zmerali sily na Olympiáde v nemeckom jazyku. Súťažili v dvoch kategóriách 1A (5.-7. ročník) a 1B (8.-9. ročník).
V prvej kategórii exceloval Tomáš Zapach zo 7.C. Na druhom mieste skončil Jakub Orečný zo 6.C a na treťom jeho spolužiak Jakub Šebeš. V kategórii 1B vyhrala Xénia Stachová z 9.D, tesne druhá skončila Tara Čmelíková z 9.D a na treťom mieste Filip Vlček z 8.A.
Víťazi nás budú reprezentovať na okresnom kole. Blahoželáme a želáme veľa úspechov.
Potulky za rímskymi číslami
- 28. 11. 2024
Rímske číslice sú spôsob zápisu čísel pomocou písmen abecedy. Dnes rímske číslice nájdeme v historických nápisoch, označujú sa nimi kapitoly v knihách, čísla na hodinovom ciferníku, poradia panovníkov a podobne. Používanie rímskych čísel v matematike bolo zastarané už pred viac ako 1100 rokmi. Napriek tomu sa rímske čísla používajú pri rôznych príležitostiach dodnes. Preto aj my v piatom ročníku sa ich učíme zapisovať. Potulkami po centre nášho mesta sme zisťovali, či aj na historických budovách nájdeme nápisy, kde sa tieto čísla nachádzajú. Obišli sme niekoľko historických budov, ktoré mali nápisy na svojej prednej strane. Nad vstupnou bránou do kostola Sv. Jozefa sme našli nápis s rímskymi číslami, ktoré sme v škole prepísali na arabské. Po sčítaní jednotlivých čísel nám vzniklo číslo 1839, to bol pravdepodobne rok výroby vstupnej brány do kostola. Aj takýmto spôsobom sa dá prepojiť teória s praxou.
Triedy 5.A a 5.C
Exkurzia štvrtákov vo hvezdárni a planetáriu
- 20. 11. 2024
Jesenné sychravé dni si deti zo 4.A a 4.D spríjemnili návštevou Hvezdárne a planetária v Prešove. Predchádzajúci mesiac sa deti s veľkým nadšením venovali téme "Vesmír". Vo hvezdárni si všetky svoje poznatky obohatili v prednáške a diskusii spojených s predvádzaním modelov slnečnej sústavy a súhvezdí nočnej oblohy. Veľmi nás potešila neutíchajúca zvedavosť detí a množstvo ich otázok súvisiacich s vesmírom. V planetáriu nás očarila krása nočnej oblohy a odborný výklad o jednotlivých súhvezdiach viditeľných na oblohe v lete a v zime, o rotácii Zeme, o meteoroch, kométach...
Deň sme si všetci užili aj sme sa veľa naučili.
Deti zo 4.A a 4.D a p. učiteľky Danka Marcinčinová a Anna Skladaná
.
- 20. 11. 2024
Hrdá škola „DEŇ KUCHÁROK A KUCHÁROV“
- 19. 11. 2024
Dnes 18. novembra sme v rámci projektu Hrdá škola oslávili DEŇ KUCHÁROK A KUCHÁROV.
Tento deň bol venovaný tým, ktorí s láskou pripravujú jedlá pre nás všetkých. Atmosféra bola plná radosti a vďaky.
Počas dňa sme:
Ďakovali našim školským kuchárkam za ich obetavú prácu, odovzdali im ručne vyrobené poďakovania a darčeky. Spievali a tancovali, aby sme oslávili ich prácu a priniesli im úsmev na tvári. Piekli palacinky, ktoré si všetci spoločne vychutnali – od žiakov až po celý školský personál.
Celý deň bol príjemným spojením radosti, kreativity a uznania. Naše kuchárky si zaslúžia obrovské poďakovanie za ich každodenné úsilie a my sme hrdí, že sme im mohli venovať tento krásny deň plný vďaky a zábavy.
Ďakujeme, že vďaka vám chutí každý deň lepšie!
Žiacky parlament
BUBNOVAČKA
- 19. 11. 2024
Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“ zaznelo Slovenskom a Českom v hlasnom rytme bubnov dnes 19. novembra 2024, v čase 10:00 – 11:00, aby sme pripomenuli, že Hlas detí je dôležitý!
Aby bolo deti lepšie počuť, aby sme pripomenuli, že Hlas detí je dôležitý!
Za Májovku na školskom dvore spoločne bubnovali žiaci 8.D, 3.E a pridali sa aj prváci z 1.A a 1.D triedy čo im „ruky a nohy stačili“ a ukázali všetkým, že deti a ich hlas je dôležitý!
Mgr. Júlia Palšová, koordinátor prevencie
iBobor 2024
- 15. 11. 2024
iBobor je obľúbená medzinárodná informatická súťaž, ktorá každoročne ponúka májovkárom možnosť vyskúšať si svoje schopnosti v logickom myslení, informatike a programovaní. Súťaž prebieha formou online testu, ktorý obsahuje rôznorodé úlohy zamerané na algoritmické myslenie, logiku, riešenie problémov a prácu s informáciami.
iBobor je skvelou príležitosťou, ako prehĺbiť vedomosti, získať nové skúsenosti a zistiť, že informatika môže byť zábavná a inšpiratívna!
Ďakujeme všetkým súťažiacim a úspešným riešiteľom gratulujeme!
Mgr. Júlia Palšová, koordinátor II. stupňa
Mgr. Mária Mojdisová, koordinátor I. stupňa
V divadle Viola
- 15. 11. 2024
V divadle Viola sme už videli viaceré spevohry. Ďalšia z nich – Western story – plná dvoch desiatok chytľavých melódií, nás opať nesklamala! Herci, hudobníci a speváci v jednej osobe sa vydali na výlet ku koreňom amerických ľudových piesní, ktoré zľudoveli aj v našom prostredí. Priniesli na javisko bláznivý westernový hudobný príbeh, ktorý nás preniesol ďaleko, až za veľkú mláku.
Už sa tešíme nabudúce!
Mgr. Březinová, Mgr. Kroláková, Mgr. Uhriňáková, Mgr. Olzsynská
ZÚ Kone a prechádzky lesom
- 14. 11. 2024
Aj tento rok si členovia krúžku užívajú počas nedele pobyt v krásnej prírode Šindliara a Lipoviec za prítomnosti koní. Túto nedeľu, 10.11.2024, spolu trávili celý deň. Bol to deň plný zábavy, starostlivosti o kone (Robina, Sorenta, Lindy, Mini a Poly), cvičení na koňoch, vedomostných aktivít a samozrejme opekačky. Všetko toto môžeme zažívať hlavne vďaka OZ Hipoly životná cesta a jeho štatutárke Ing. Lucii Magdovej. Tešíme sa na ďalší stretnutie.
Členovia záujmového útvaru Kone a prechádzky lesom a p.u. D. Bučeková
Kuchárky a kuchári z 2.D
- 13. 11. 2024
„Varte zdarne.
Receptov sú rôzne sorty.
Nezaneste do lekárne
recept na pečenie torty.“
Kuchárky a kuchári z 2.D recept na „Nepečenú smotanovú tortu“ nezaniesli do lekárne, ale si ho preštudovali, rozdelili si úlohy, spočítali množstvo ingrediencií, vytvorili kuchárske čiapky, pripravili si pomôcky a išli na to! Výsledok: farebná, sladká, šťavnatá, chutná torta. „Mňam!“ Svoj výtvor ochutnali, ponúkli a aj ako skvelí kuchári – upratali.
Žiaci 2.D a p. uč. Tureková
Projektové vyučovanie v 4.A - Slnečná sústava
- 11. 11. 2024
Tvorivý a zaujímavý deň zažili šikovní žiaci 4.A triedy, ktorí svoje nové poznatky z oblasti prírodovedy pretavili do konkrétnej podoby. Týkalo sa to témy: Vesmír a konkrétne "Slnečnej sústavy". Vďaka ich veľkému záujmu sa téme "Slnečná sústava" venovali celý deň na "projektovom dni" vo štvrtok 7.11. 2024. Okrem klasickej hodiny prírodovedy si následne počas pracovného vyučovania v skupinách vyrobili vlastné makety slnečnej sústavy. Bola to úžasná spolupráca v 4 skupinách, kde si naši štvrtáci spolu vymysleli, naplánovali a vyrobili jedinečné a krásne diela. Na svoju prácu boli hrdí nielen oni, ale aj ich triedna pani učiteľka, ktorá si cení ich vlastné úsilie a kreativitu.
Ich 4 makety žiarivej "Slnečnej sústavy" teraz zdobia chodbu pavilónu na 1. stupni.
Žiaci 4.A a p.uč.Mgr. D.Marcinčinová
Športovo – pohybová aktivita - významná pre zdravie človeka
- 11. 11. 2024
Pohyb je základnou potrebou i prejavom človeka a je predpokladom zdravého rozvoja človeka. Oblasti spojené s pohybom a pohybovou aktivitou, ak sa dejú pravidelne, môžu výrazne skvalitniť život, najmä z pohľadu jeho zdravotnej stránky.
Dňa 6.11.2024 mali žiaci 6.A, 6.B a 8.B počas vyučovania športovo-pohybovú aktivitu.
Vlakom sme sa presunuli o pár km južnejšie a navštívili metropolu východného Slovenska - Košice. Prešli sme pešiu zónu a užšie okolie, spoznali významné kultúrne inštitúcie s celoslovenskou a regionálnou pôsobnosťou, napr. Národné divadlo Košice, Katedrálu Dóm sv. Alžbety Uhorskej s piatimi loďami, Slovenské technické múzeum, Východoslovenské múzeum, Východoslovenskú galériu a Štátnu vedeckú knižnicu v Košiciach. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o histórii mesta Košice a spoznali aj Jakabov palác – národnú kultúrnu pamiatku, kde sídlil prezident Edvard Beneš.
V obchodnom dome sme sa občerstvili a so zážitkami vrátili domov.
Žiaci tried 8.B, 6.C a 6.A a triedne učiteľky
Materiálna pomoc pre zvieratká je už na mieste
- 11. 11. 2024
Zvieratká v Karanténnej stanici sa tešia štedrosti žiakov Májovky a ich rodičov.
Ďakujeme všetkým darcom!
Koordinátor ENV: Ing. S. Kecerová
Boli sme hercami alebo workshop „Koho by napadlo, kde všade je divadlo“
- 11. 11. 2024
Dňa 7.11.2024 sa štvrtáci z 4.F triedy zúčastnili interaktívneho workshopu pod názvom „Koho by napadlo, kde všade je divadlo“. To je organizované divadlom Viola v Prešove. Pani režisérka vtiahla žiakov do kúzelného sveta divadla rôznymi hravými aktivitami. Tí veľmi spontánne a sústredene vnímali vzniknuté situácie a v priebehu takmer dvoch hodín sa dostali do role rôznych rozprávkových bytostí.... spoločne s pani učiteľkou a asistentkou boli škriatkami, vílami, vtáčikmi, kvetinkami, sochami či kráľovnou. Počas aktivít vytvárali aj jednoduché kulisy a rekvizity. Záver workshopu vyvrcholil prirodzeným stvárnením príbehu komentovanej rozprávky. Tento spoločne strávený čas bol plný emócií, mimík, giest a hrania. Žiaci si z workshopu odniesli veľmi hmatateľné poznatky a skúsenosti zo sveta divadla a herectva ako aj vedomie, že byť hercom je ozajstný a neoceniteľný druh umenia.
Žiaci 4.F tiedy, p. uč. K. Štvartáková, p.as. D. Tomková
Sme jedineční a jednotní
- 11. 11. 2024
Môžeme hľadať, ale na celom svete nenájdeme takého človeka, ako sme my. Možno podobného, no odtlačky prstov určia našu originalitu. Dokonca aj dvojičky majú svoje rozdiely. Je to super, že sme každý iný. Chceme však vytvárať jednotu.
S mladšími žiakmi našej školy na hodinách náboženskej výchovy sme vytvárali symbolickú reťaz jednoty. Modlitbou za jednotu vo svete a farebnými postavičkami predstavujúcimi misijné krajiny sveta sa žiaci učia pamätať na ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Žiaci si mohli postavičku podpísať a tak pridať svoje meno k pápežovi Františkovi, ten tiež takúto postavičku podpísal. Dozdobili svoje makety rôznymi farebnými kreáciami.
Takto sa žiaci učia spolupatričnosti, ohľaduplnosti a podporujú svoju kreativitu.
Text: Mgr. Marián Škripko
Foto: Mgr. Júlia Palšová