Informácie Čo všetko by mal ovládať budúci prvák? Povinná školská dochádzka a jej plnenie Kritériá prijatia žiaka do 1. ročníka ZŠ Dokumenty k zápisu Ochrana osobných údajov - prehlásenie prevádzkovateľa

Čo všetko by mal ovládať budúci prvák?

Sluchová pamäť

Pri sluchovej percepcii dieťa rozlišuje rôzne zvuky, hudbu, slová vo vete. Slovo a slabiky sa učí vytlieskávať, určovať ich počet a následnosť. Vníma jednotlivé hlásky v slovách – prvú a poslednú hlásku v slove. Určovanie pozície hlásky v slovách je predpokladom zvládnutia čítania a písania.

Grafomotorika

Pri písaní je dôležité, aby ruka, ktorou dieťa bude písať bola uvoľnená a pripravená. Dôležité je, aby mali deti uvoľnené veľké kĺby ruky – rameno, lakeť a zápästie. Dôležité je aj správne držanie pera (palec, ukazovák a prostredník) a správne sedenie.

Reč

Dôležitá je správna výslovnosť dieťaťa, porozumenie slov, dostatočná slovná zásoba, schopnosť reprodukovať počuté (napr. rozprávku). Dieťa vie povedať, ako sa volá, koľko má rokov, kde býva. pokiaľ dieťa zle vyslovuje hlásky aj po dovŕšení 5. rokov, vyhľadajte logopéda.

Pracovná zrelosť

Dieťa ovláda základné samoobslužné činnosti a pracovné návyky: obuje sa, oblečie, učeše, zapne gombíky, zaviaže šnúrky, je príborom, udržuje poriadok, používa toaletu.

Matematické predstavy

Utvárame matematické predstavy: porovnávanie malá – veľký, veľa – málo, triedenie podľa druhu – jedlo, ovocie, oblečenie..., určovanie prvkov v skupine, počítanie do 10, určovanie geometrických tvarov, poloha predmetov vpredu – vzadu, vpravo – vľavo, hore – dole.

Jemná motorika

manuálna zručnosť dieťaťa je rozvíjaná dennými činnosťami – osobná hygiena, hrou – stavanie kociek, lega, obliekanie bábik, hry s formičkami na piesku, ďalšími činnosťami – navliekanie korálok, trhanie, skladanie, strihanie a lepenie papiera, viazanie šnúrok.

Zrakové vnímanie

Táto zručnosť v sebe zahŕňa: schopnosť orientovať sa v priestore, schopnosť pravo-ľavej orientácie, schopnosť ľavo-pravého pohybu očí, schopnosť zrakového rozlišovania: farby, veľkosti, tvaru, figúry a pozadia, podobných a stranovo obrátených tvarov. Zrakové vnímanie rozvíjame skladaním alebo porovnávaním obrázkov, hrami: puzzle, pexeso.

Hrubá motorika

Predškolák má mať osvojené základné pohybové zručnosti – prekonanie určitej vzdialenosti, preskok cez prekážky, udržanie rovnováhy, skoky na jednej nohe, hádzanie lopty, jednoduchý rytmický tanec.

Pozornosť

Dieťa vydrží 15 – 20 minút pri určitej činnosti. Začatú hru a prácu dokončí, nezačína stále niečo nové, neodbieha od činnosti.

Emocionálna a sociálna zrelosť

Dieťa sa vie odpútať od rodičov. Ovláda čiastočne svoje city a emócie bez kriku a plaču, nie je agresívne. Dodržiava určité pravidlá spoločenského správania (pozdrav, poďakovanie, vykanie), je schopné komunikovať a spolupracovať.