Aktivity ZELENEJ ŠKOLY

Deň Zeme - zelená slávnosť na Májovke

Jeden deň v roku oslavuje každý človek svoje narodeniny. V ten deň mu ostatní prejavujú priazeň a úctu, obdarúvajú ho darčekmi...

Aj planéta Zem má svoj sviatok a už tradične ho oslavujeme 22. apríla  – ako Deň Zeme. Na celom svete si pripomíname význam prejavenia úcty a priazne našej Zemi, chceme ju obdariť „darčekmi“, rozprávame sa o živote na nej, chceme zasiať do sŕdc detí semienko lásky k Zemi a spolupatričnosti s ňou. Cieľom týchto osláv je aj pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných touto planétou.

Naša škola v tomto roku ten svoj „Deň Zeme“ oslávila ako zelenú slávnosť rôznymi aktivitami pripravenými pre jednotlivé ročníky, na ktoré sme pozvali aj odborníkov z rôznych oblastí, napr. prednáška a workshop s p. včelárom, prednáška a workshopy s  odborníkmi zo závodu LESY SR, š.p. OZ Prešov, odborné prednášky s vedecko-výskumnými a odbornými pracovníkmi z Ústavu geografie UPJŠ v KE - Jaskyňa ako ju nepoznáme, virtuálna realita, prehliadka jaskyne aj s laserovým skenerom a samozrejme premietaním ekofilmov, a pod.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať za odborné a zaujímavé dopoludnie a prednášky

p. Hrabčákovi,

Ing. Mušinkovi a spol.,  LESY SR,

Mgr. Jozefovi  ŠUPINSKÉMU PhD. a spol.,  z Ústavu geografie UPJŠ KE a zúčastneným kolegom za spoluprácu.

Naša školská zelená záhrada – naša trieda

Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny výchovno-vzdelávací program pre deti a mládež na svete. Naša škola je do tohto programu zapojená od roku 2020 v oblasti Zeleň a ochrana prírody.

Prepájame vyučovanie s praxou a realizujeme konkrétne zmeny, ktoré pomáhajú meniť aj konanie vo vzťahu k životnému prostrediu.

Podporujeme biodiverzitu prvkami zelenej infraštruktúry, zlepšujeme celkovú ekologickú kvalitu okolia školy a aj interiéru, podporujeme kritické myslenie, realizujeme zážitkové a praktické vyučovanie v „ zelenom“ prostredí.

Tento program nám umožňuje získať medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku siete Eco-Schools.

Čo sa nám podarilo:

• Viac hodín počas roka vyučujeme v našej záhrade
  • Zrevitalizovali sme okrasno – bylinkový záhon
  • Vyrobili sme si dva vyvýšené záhony
  • Vysádzame také rastliny, ktoré lákajú opeľovačov
  • Snažíme sa o výrobu hmyzieho hotela
  • Staráme sa o interiérové rastliny na chodbách a triedach
  • Pripravujeme viacero exkurzií zameraných na prírodu našej krajiny

Obnovujeme starý školský záhon

Staráme sa o opustené zvieratká

Pre opustené a vyhodené zvieratá v karanténnej  stanici Šalgovík sme zrealizovali zbierku vecí. Zbierka musela byť z dôvodu uzatvorenia škôl skôr ukončená.

Tvoríme vtáčie búdky a pomáhajú nám rodičia

K aktivitám Zelenej školy patrí aj tvorba vtáčich búdok v spolupráci s našimi rodičmi. Tieto na fotografiách vyrobil v spolupráci s rodičmi tretiak Brunko Forgáč, ktorý navštevuje ŠKD p. Revákovej.

Ďakujeme!

Vysádzame nové dreviny a byliny

V areáli školy postupne a svojpomocne budujeme miniarborétum, okrasné záhony a motýlie záhrady.